wersja testowa serwisu

Gminna Biblioteka Publiczna w Rzgowie miesiąc po odmrożeniu. Czasowe utrudnienia nie zniechęciły do skorzystania z księgozbioru

nowosci3-1591621608

8 czerwca mija równy miesiąc od uruchomienia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rzgowie możliwości zwrotu i wypożyczenia książek po wielotygodniowym zamknięciu z powodu zagrożenia koronawirusem. Od początku roku do biblioteki zapisało się 445 osób, zatem czasowe utrudnienia w dostępie do placówki nie zniechęciły do skorzystania z księgozbioru.

Zakaz wejścia do książnicy jest dużą niedogodnością, więc tym bardziej doceniamy niestrudzonych czytelników, którzy książnicę odwiedzają, rozumiejąc wprowadzone obostrzenia. Zabezpieczenie punktu wypożyczeń ścianką z pleksi, konieczność użycia maseczki lub przyłbicy, dezynfekcja rąk stanowią pewne utrudnienia, ale ich obowiązek podyktowany jest bezpieczeństwem, wynikającym z bieżących obserwacji sytuacji epidemicznej w kraju i aktualnych zaleceń Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

Jednym z nakazów, którym bibliotekarze muszą sprostać jest obowiązek kwarantanny zwracanych książek, nieudostępnianych przez dwa tygodnie od chwili oddania. Zwykle bibliotekarze nie zliczają oddawanych do biblioteki książek, lecz kwarantanna pozwoliła zorientować się, że 400 tytułów znajduje się w tymczasowej „separatce", a zatem tygodniowo wraca ich do biblioteki ok. 200.

Mimo opisanych bolączek bibliotekę odwiedziły przez miesiąc 323 osoby wypożyczając 851 książek. Jednocześnie wyjątkowo dużo osób dopytywało o możliwość skorzystania z zasobu IBUK LIBRA, do którego dostęp on-line jest możliwy przez skorzystanie z kodu PIN, który bibliotekarze przekazują czytelnikom emailowo.

Dla czytelników oczekujących na nowości bibliotekarze poczynili pierwsze zakupy. Wśród kilkuset zakupionych woluminów znajdują się literatura piękna, nieco literatury popularnonaukowej i oczywiście książeczki dla najmłodszych. Książki sukcesywnie trafiają na półki tuż po obowiązkowym „odleżeniu" na kwarantannie.

Nie wszystkie ostatnio zakupione pozycje są absolutnymi nowościami. Niektóre tytuły pojawiają się w bibliotece „na życzenie", ale ich walory są na tyle uniwersalne, że cieszą się dużym zainteresowaniem, mimo upływu czasu. Do tej puli należy z pewnością „Psychologia społeczna" Aronsona, Wilsona, Akerta, na której wychowało się kilka pokoleń psychologów. Czasy Piotra I i Katarzyny II przybliża Henri Troyat w książkach „Piotr Wielki: geniusz i szaleństwo" oraz „Katarzyna wielka: nienasycona żądza życia i władzy", a słynny włoski piętnastowieczny ród i ogromne imperium finansowe Medyceuszy poznamy w dwutomowej powieści Matteo Strukula „Medyceusze: rodzina u władzy".

Z nowości polecamy ciągle lubianego Remigiusza Mroza i jego najnowszą „Ekstradycję", ponadto „ Echo otchłani", „Głosy z zaświatów" i „Lot 202" tego samego autora.

Dział reportażu uzupełniony w 2020 r. reprezentują Mirosław Tryczyk „Drzazga: kłamstwa silniejsze niż śmierć", Jelena Kostiuczenko „Przyszło nam tu żyć: reportaże z Rosji", Małgorzata Sidz „Kocie chrzciny: lato i zima w Finlandii" i inne tytuły. Do literatury dziecięcej włączono serię książeczek o bohaterce Selmie, jej przyjaźniach, samotności i dość szczególnym ptaku, autorstwa Ellen Karlsson. Pod szyldem „Strrrraszna historia" wydawnictwo Edmont zaproponowało kilkanaście tomów, które w zabawny sposób przybliżają historię świata. Pięknie wydana seria zachęca do wypożyczenia.

Najnowsze powieści polskich autorek Izabeli Frączyk „Siostra mojej siostry", Edyty Świętek „Cień zbrodni", Agaty Przybyłek „Recepta na szczęście" to mały wycinek polskich nowości, po które zapraszamy do Gminnej Biblioteki Publicznej w Rzgowie.

Tekst i foto Anna Malinowska