W każdym powiecie (z wyłączeniem miast na prawach powiatu) gmina do 20 tys. mieszkańców z największą frekwencją w wyborach do Sejmu i Senatu, otrzyma 1 milion złotych dotacji na termomodernizację, remont i wyposażenie remizy strażackiej.
To profrekwencyjna inicjatywa Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, o której poinformowali na konferencji prasowej w Komendzie Głównej PSP, minister klimatu i środowiska Pani Anna Moskwa oraz komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.
Gen. brygadier Andrzej Bartkowiak komendant główny PSP podczas konferencji podkreślił:
"Z dumą mogę ogłosić dziś z Panią Minister ten wielki program, który łączy element wsparcia tych, którzy na co dzień nas ratują ale też element demokracji. Do każdego powiatu trafi 1 mln zł - do tej gminy, która będzie miała największą frekwencję wyborczą! Ponad 300 mln zł trafi do OSP, żeby ich remizy stały się jeszcze bardziej nowoczesne bo samochody już są , sprzętu jest bardzo dużo ale cały czas musimy pamiętać że w tych remizach przebywają ludzie i muszą pełnić służbę w jak najlepszych warunkach. "
Szanowni Pańwtwo: Bitwa o remizy – zapraszamy do frekwencji! "- dodał na zakończenie swojego przemówienia.
"Remizy ochotniczych straży pożarnych (OSP) to centrum aktywności społecznej w gminach. To miejsce spotkań mieszkańców, kół gospodyń wiejskich, sołtysów czy strażaków. W ostatnich latach doposażyliśmy OSP w całej Polsce w ponad 3700 wozów ratowniczo – gaśniczych i niezbędny sprzęt. Teraz priorytetem jest unowocześnienie strażnic. Tak, aby w każdym zakątku Polski rozwijać takie lokalne miejsca obywatelskiej aktywności" – podkreśliła minister klimatu i środowiska Pani Anna Moskwa.
"Zwracamy się do starostów, wójtów, burmistrzów i radnych z wszystkich opcji politycznych z prośbą o to, aby walczyć o jak najwyższą frekwencję w wyborach do Sejmu i Senatu 15 października 2023 r. Aby zachęcić do udziału, przygotowaliśmy ogólnopolską akcję profrekwencyjną" – dodała minister Anna Moskwa.
Opracowanie: kpt. Tomasz Banaczkowski, Ministerstwo Klimatu i Środowiska