Gmina Koluszki: Nowe panele fotowoltaiczne już na dachach

fotowoltaika
fot. UM Koluszki

Zakończyła się czwarta edycja programu „Energia ze Słońca w Gminie Koluszki". W ubiegłym tygodniu miał miejsce ostatni montaż instalacji fotowoltaicznej o numerze 651. Projekt udało się zakończyć w terminie. Teraz trwają odbiory przez zakład energetyczny. 

Mieszkańcy powinni zwracać uwagę na dokumenty jakie z PGE otrzymują i podpisują. Wbrew obowiązującym przepisom, operator próbuje czasami narzucić nowe zasady rozliczeń, tzw. net-billing. W takiej sytuacji należy składać reklamację do PGE. Obowiązujące obecnie przepisy, dzięki którym samorządy uzyskały ułatwienie w realizacji prowadzonych programów promujących instalacje fotowoltaiczne zakładają, że niektórzy prosumenci będą mogli „załapać się" na stary system rozliczeń (system opustów) aż do 31 grudnia 2023 roku, a tym samym rozliczać się w ten sposób przez kolejne 15 lat. Jest to jednak przywilej dostępny tylko dla osób, które:

  • zawarły w terminie do 31 marca 2022 roku umowę na zakup, montaż lub dofinansowanie mikroinstalacji z jednostką samorządu terytorialnego lub innym uprawnionym podmiotem, który realizuje projekt dofinansowany w ramach regionalnego programu operacyjnego;
  • złożyły prawidłowo wniosek o przyłączenie mikroinstalacji w terminie do 31 grudnia 2023.
źródło: UM Koluszki