Górskie bieganie w centrum Polski. Trwają zapisy do Ultra Trail Kamieńsk

Górskie bieganie w centrum Polski. Trwają zapisy do Ultra Trail Kamieńsk
Trail Kamieńsk

Niespełna miesiąc pozostał do zimowej odsłony biegu na Górze Kamieńsk. Do Ultra Trail Kamieńsk, który zaplanowany jest na 5 już zgłosiło się ponad 300 zawodników. Biegacze, w zależności od swoich preferencji będą się mierzyć na dwóch dystansach: 6- bądź 30-kilometrowy. Jak informują organizatorzy imprezy zapisy na bieg cały czas trwają. Szczegóły poniżej! 

Trail Kamieńsk od samego początku zgodnie z założeniami organizatorów miał być swojego rodzaju łącznikiem między biegami ulicznymi, a tymi rozgrywanymi w górach. Dlatego m.in. w tym sezonie na stronie zawodów można znaleźć porady doświadczonych „ultrasów", którzy dzielą się swoim doświadczeniem w tego typu zawodach. 

- Biegi asfaltowe, a górskie to dwa światy, które różni niemal wszystko – dystans, profil trasy, atmosfera. Biegi asfaltowe - jak nazwa wskazuje - to biegi uliczne, najczęściej z atestem trasy, czyli precyzyjnym pomiarem dystansu. W górach maraton może mieć 40 lub 45 km i nie ma w tym nic dziwnego. W przeciwieństwie do biegów ulicznych w górach często dużą część trasy pokonujemy sami, w nocy i w razie wypadku musimy radzić sobie sami – Angelika Szczepaniak, czyli UltrAndźka triumfatorka m. in. Bieg 7 Szczytów i Trail Kamieńsk.

- W regulaminach biegów górskich zawsze odnajdziemy punkt odnośnie obowiązkowego wyposażenia. Im trasa dłuższa, tym tego ekwipunku musimy zabrać ze sobą więcej. Wielu zawodników zwłaszcza wywodzących się ze stadionu czy z ulicy jest zaskoczonych zbędną w ich przeświadczeniu listą zawierającą takie akcesoria jak koc termiczny (folia NRC), gwizdek, bandaż, mapa, czy gotówka. Im dłuższa trasa nas czeka, tym tego sprzętu jest więcej i każdy jego element może uratować nam zdrowie, a w skrajnych przypadkach nawet życie – Maurycy Oleksiewicz zwycięzca m. in. Łemkowyna Ultra-Trail.

W programie imprezy znajdują się dwa dystanse: 6 km i 30 km z sumą przewyższeń odpowiednio +/- 240 m i +/- 610 m, które jednym dają możliwość spróbowania biegów górskich, a dla drugich są możliwością sprawdzenia swojej formy przed nadchodzącym sezonem. Przypominamy, że na dłuższym dystansie limit wynosi 300 uczestników, a na krótkim limit został już osiągnięty, ale zapisy zostały wznowione  11 stycznia o godzinie 20:00.

Organizatorem zawodów jest stowarzyszenie Bądź Aktywny, a współorganizatorem OSIR Góra Kamieńsk oraz Starostwo Powiatowe w Radomsku. Zapisy na Trail Kamieńsk i wszystkie szczegóły dotyczące biegu znajdziecie na oficjalnej stronie imprezy  cały czas trwają na stronie www.ultrakamiensk.pl.