Jak zapłacić za wesele w 2023 i 2024 roku? 4 sprawdzone sposoby

47fh438nuycn32xk3kc

Wesele w 2023 i 2024 roku to przede wszystkim ogromny koszt dla Państwa Młodych. Marzycie o wyjątkowym dniu i nie chcecie rezygnować z obecności bliskich Wam osób, ale zastanawiacie się nad tym, z czego to wszystko sfinansować? Poznajcie kilka propozycji, które ułatwią Wam podjęcie decyzji.

Z czego sfinansować wesele? 4 sposoby na pozyskanie środków

Obecnie koszt wesela na 100 osób to nawet 100 tysięcy złotych. Cena za talerzyk w większym mieście to ponad 500 złotych. Z kolei dobry zespół czy DJ mogą oczekiwać wynagrodzenia w kwocie ponad 10 tysięcy złotych. W obliczu tak dużych wydatków pojawia się pytanie, jak pokryć koszty?

Oczywiście zawsze można zrezygnować z dużego wesela na rzecz małego przyjęcia. To bezpieczny wybór, ale wiele osób może go później żałować. W końcu wesele, z założenia, ma się tylko raz w życiu. Sprawdzamy, w jaki sposób można uzyskać środki na to, aby zaplanować wymarzony dzień.

1. Oszczędności Państwa Młodych

Oszczędności to bezpieczny sposób na sfinansowanie wesela. Ich wykorzystanie nie wiąże się z koniecznością spłaty odsetek czy ingerencją rodziców w organizację uroczystości. Warto odpowiednio wcześnie zaplanować datę wesele, najlepiej rok lub dwa przed uroczystością, aby mieć czas na odłożenie środków.

Przygotujcie budżet, uwzględnijcie swoje możliwości w zakresie oszczędzania i bądźcie konsekwentni. W ten sposób zgromadzicie konieczne środki. Możecie odkładać je na konto oszczędnościowe, do koperty czy do skarbonki. Wybór należy do Was. Warto jednak pamiętać, aby nie przeznaczać pieniędzy na wesele na inne rzeczy.

2. Wsparcie finansowe od rodziców

Wiele Par Młodych oczekuje wsparcia finansowego przy organizacji ślubu od swoich rodziców. Warto jednak postawić sprawę jasno: jest to możliwość, a nie obowiązek mamy i taty. Jeśli ich na to stać, mogą Wam pomóc. Jeżeli jednak wolą przeznaczyć swoje pieniądze na inny cel, mają do tego pełne prawo.

Warto w subtelny sposób zorientować się, jak Wasi bliscy zapatrują się na kwestie związane z weselem. Nie należy naciskać czy wywierać presji. Delikatna sugestia powinna dać Wam do myślenia i pomóc oszacować, czy i na jaką pomoc możecie liczyć.

Warto też pamiętać o tym, że pomoc rodziców przy organizacji wesele generuje koszt alternatywny — wówczas wielu z nich rości sobie prawo do współorganizacji przyjęcia. Chcą się wówczas stać osobami decyzyjnymi. Jeżeli chcecie tego uniknąć, zrezygnujcie z tego rodzaju pomocy.

3. Kredyt gotówkowy

Kredyt na wesele to dobra opcja dla tych, którzy nie mają oszczędności lub nie chcą przeznaczać ich na jeden wieczór, ponieważ wolą zachować poduszkę finansową na trudne czasy. Często decydują się z niego skorzystać także osoby, które nie chcą lub nie mogą otrzymać wsparcia finansowego od rodziców.

Wybierając konkretną ofertę kredytową, zwróćcie uwagę na:

  • całkowity koszt kredytu;
  • wysokość i rodzaj oprocentowania;
  • wysokość rat;
  • ilość opłat okresowych przewidzianych w harmonogramie spłaty;
  • wysokość prowizji pobieranej przez bank za wypłatę środków.

Przeanalizujcie ranking kredytów i pożyczek gotówkowych na finanse.rankomat.pl. Dzięki temu dowiecie się, która z opcji jest najkorzystniejsza i dopasowana do Waszych możliwości w zakresie spłaty zobowiązania.

Dużą zaletą kredytu gotówkowego jest to, że można przeznaczyć go na dowolny cel. To daje Wam szansę, by wybrać kwotę, która pozwoli pokryć koszty ślubu i wesela, a nawet podróży poślubnej.

4. Pieniądze otrzymane od gości

Część Par Młodych decyduje się na zapłacenie za ślub oraz wesele ze środków, które otrzymają od gości w dniu uroczystości. To dosyć ryzykowne, ponieważ nigdy nie ma pewności, czy i jakie kwoty otrzyma się w prezencie. Część z zaproszonych może zdecydować, że obdaruje Parę Młodą prezentem w postaci ekspresu do kawy, voucherów do SPA czy innymi materialnymi rzeczami.

W takiej sytuacji przez całą noc, podczas swojego wesela, będziecie stresować się tym, czy i ile pieniędzy uzbieracie. Jeżeli jednak uważacie, że dobrze znacie swoją rodzinę i wiecie, czego się po niej spodziewać, możecie zaryzykować, że część kosztów pokryjecie po weselu, z otrzymanych pieniędzy.

Każda z opcji nieco się od siebie różni. Wybierając jedną z nich, należy przede wszystkim przeanalizować swoje możliwości oraz oczekiwania związane z tym wyjątkowym dniem.

Oszczędność, pomoc rodziców, kredyt czy prezenty od gości — jaki sposób finansowania wybrać?

Którą opcję z powyższych wybrać? To zależy od indywidualnej sytuacji, w której znajdą się Państwo Młodzi. Najbezpieczniejszym wyborem jest oczywiście skorzystanie z własnych oszczędności. Niestety nie zawsze można sobie pozwolić na regularne odkładanie.

W takiej sytuacji alternatywą jest właśnie kredyt gotówkowy. Możecie także połączyć kilka sposobów na sfinansowanie wesela, czyli wykorzystać swoje oszczędności, zaciągnąć niewielki kredyt i skorzystać częściowo z otrzymanych prezentów.

Nie musisz rezygnować z wymarzonego wesela ze względów finansowych. Warto rozważyć poszczególne możliwości i sięgnąć po sposób finansowania na miarę własnych oczekiwań oraz potrzeb. W końcu wesele ma się tylko raz w życiu.