Najważniejsze wideo w elw24

Koło Gospodyń Wiejskich Marianowa Rogowskiego w programie z Jakubem Kuroniem!

b2ap3_thumbnail_378180716_319917663882008_3285281780260950954_n
fot. archiwum KGW Marianowa Rogowskiego

Koło Gospodyń Wiejskich Marianowa Rogowskiego dostało się do programu Fundacji Biedronki „Danie Wspólnych Chwil"! Projekt ma przeciwdziałać samotności seniorów z terenów wiejskich i zachęcać ich do wyjścia z domu. Prowadzony jest wspólnie z Kołami Gospodyń Wiejskich, które organizują posiłki przy wspólnym stole dla osób starszych ze swojej okolicy. Ambasadorem akcji jest znany kucharz - Jakub Kuroń.

Koło Gospodyń Wiejskich Marianowa Rogowskiego otrzymało od Fundacji Biedronki 4000 zł na zakupy do sklepów Biedronka. Pieniądze pozwolą nabyć produkty, które zostaną wykorzystane do przygotowania spotkań z seniorami. 

Koła Gospodyń Wiejskich bardzo dobrze znają wspólnotę sąsiedzką i wiedzą, który senior potrzebuje chwili rozmowy albo ciepłego posiłku w miłym towarzystwie. Dlatego też to właśnie one zostały zaangażowane do prowadzenia programu „Danie Wspólnych Chwil". Koła Gospodyń Wiejskich nie tylko zapraszają na spotkania osoby starsze, ale również gotują dla seniorów i dbają o dobrą atmosferę.

– Jestem pod absolutnym wrażeniem skali zaangażowania Kół Gospodyń Wiejskich, które realizują program „Danie Wspólnych Chwil". Spotkania z seniorami przygotowywane są z ogromnym zaangażowaniem, pasją do gotowania i pysznymi daniami, w których przygotowanie włożono całe serce. Mam nadzieję, że nie tylko będę mógł przekazać swoje wskazówki kulinarne uczestnikom programu, ale że również i ja będę mógł zaczerpnąć inspiracje z bogactwa kuchni regionalnej – mówi Jakub Kuroń, ambasador programu „Danie Wspólnych Chwil".

Koła, które biorą udział w programie, wspierane są też przez dietetyka klinicznego, który edukuje uczestników na temat żywienia seniorów. Koła otrzymują więc przepisy dostosowane do potrzeb seniorów, porady i materiały edukacyjne. 

- W poprzedniej edycji każdego miesiąca przy wspólnych stołach spotykało się ponad 20 tys. seniorów w 750 miejscowościach w całym kraju. Koła w ciągu zaledwie czterech miesięcy zorganizowały 2300 spotkań dla osób starszych i przygotowały dla nich ponad 70 000 posiłków. Program „Danie Wspólnych Chwil" wyzwolił wspaniałą energię społeczną, wzmacniając lokalne wspólnoty w mniejszych miejscowościach, gdzie wielu seniorów żyje w samotności  – mówi prezeska Fundacji Biedronki, Katarzyna Scheer.