Laboratorium Przyszłości w koluszkowskiej "Jedynce"

Laboratorium Przyszłości w koluszkowskiej "Jedynce"
fot. UM Koluszki

Nowoczesna szkoła sprzyja odkrywaniu talentów swoich uczniów i rozwijaniu ich zainteresowań. Uczy poprzez eksperymentowanie, pozwala zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Aby było to możliwe niezbędna jest odpowiednia baza dydaktyczna, nowoczesne pracownie, w których uczniowie mogą zdobywać nowe kompetencje.

Takie Laboratorium Przyszłości powstało właśnie w koluszkowskiej Jedynce. Z inicjatywy dyrektora szkoły, Jerzego Pecyny, pozyskano grant finansowy z ogólnopolskiego programu MEiN, adresowanego do szkół podstawowych. W ramach tej inicjatywy edukacyjnej w Jedynce powstała pracownia kulinarna.

- Cieszy się ona niezwykłym zainteresowaniem uczniów, nauczycieli i wychowawców. Odbywają się w niej zajęcia właściwie ze wszystkich przedmiotów, godziny wychowawcze, warsztaty kulinarne. Uczniowie wypiekali już w niej świąteczne pierniczki, świętowali Dzień Naleśnika, Dzień Pizzy, poznawali figury płaskie w postaci różnokształtnych ciasteczek, a także delektowali się słodyczami, jak bohaterowie „Opowieści z Narnii". W pracowni odbywały się już lekcje języka angielskiego, niemieckiego, a nawet ukraińskiego! W czasie warsztatów kulinarnych poznawali tajniki kuchni molekularnej, wykorzystując m.in. ciekły azot do tworzenia wieloowocowych lodów - czytamy na stronach Urzędu Miejskiego w Koluszkach. - Zajęcia w nowej pracowni to frajda, eksperyment, współpraca i integracja. W przygotowywanie kulinarnych specjałów włączają się również rodzice uczniów, finansując produkty, dzieląc się przepisami i swoim doświadczeniem. Rada Rodziców w powstanie pracowni zaangażowała się również finansowo, pokrywając koszty montażu instalacji elektrycznej oraz częściowo zakup wyposażenia.

Dyrekcja szkoły dziękuje również firmie hydraulicznej Pana Błażeja Śmigla, za wykonanie instalacji hydraulicznej, Państwu Agnieszce i Jarosławowi Niżnikowskim za ufundowanie 60 kompletów fartuchów oraz Panu Kamilowi Hamernikowi za ułożenie glazury. To wspaniale, że wspólnie udało się zrealizować projekt, który tak cieszy naszych uczniów i sprawia, że chętnie uczestniczą w zajęciach, podczas których nigdy nie ma nudy i można zdobywać nowe praktyczne umiejętności. Na pewno przydadzą się one w przyszłości.

źródło: UM Koluszki