Łódzkie: wygodniejsze podróże z nowych peronów Zaosiu i Żakowicach

csm_Przystanek_Zakowice_Poludniowe__pociag__peron__tory_fot._Rafal_Wilgusiak_PLK_SA_6bf172b625
fot. PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poprawiają dostęp do kolei na trasie z Łodzi do Tomaszowa Mazowieckiego. Mieszkańcy oraz podróżni korzystają z nowych peronów na przystankach Zaosie i Żakowice Południowe. Inwestycje są realizowane w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025. Efektem prac za ok. 7,1 mln zł są wygodniejsze podróże pociągiem w kierunku Łodzi, Tomaszowa Mazowieckiego i Opoczna.

Od października pasażerowie korzystają z nowych peronów na przystankach Zaosie i Żakowice Południowe. Obiekty są wyższe, co ułatwiają wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Są wiaty i ławki, które zwiększają komfort oczekiwania na pociąg. Bezpieczne podróżowanie po zmroku zapewnia jasne LED-owe oświetlenie. Orientację ułatwiają tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy. Dla osób niewidomych i niedowidzących są ścieżki naprowadzające na powierzchni peronu.

Polacy dostrzegają dobre zmiany na kolei. Rozwijamy stacje i przystanki w mniejszych miejscowościach oraz na trasach lokalnych i regionalnych. To zwiększa dostępność do transportu kolejowego, nie tylko w województwie łódzkim, ale i w całym kraju – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

– Nowe perony na przystankach w Zaosiu i Żakowicach to wygodniejszy dostęp do pociągów i lepsze podróże w kierunku Łodzi i Tomaszowa Mazowieckiego. Realizacja inwestycji przyczynia się do wzrostu atrakcyjności kolei, która jest najbezpieczniejszym oraz najbardziej ekologicznym środkiem transportu – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

W Zaosiu przebudowa obejmuje dwa perony jednokrawędziowe. Obecnie prace przeniosły się na peron po drugiej stronie torów. Wykonawca przystąpił do rozbiórki starej konstrukcji, w miejsce której powstanie nowa platforma.

W Żakowicach Południowych zadanie obejmuje modernizację peronu obsługującego podróżnych oraz odbudowę peronu wyłączonego z eksploatacji. Po udostępnieniu pierwszego z nich, rozpoczęła się rekonstrukcja drugiego obiektu. Dzięki temu po latach przywrócona zostanie obsługa podróżnych z dwóch peronów. Prace te potrwają do końca 2023 roku.

W ramach inwestycji planowana jest też budowa parkingów dla samochodów i stojaków rowerowych, by ułatwić łączenie podróży koleją oraz środkami transportu indywidualnego.

źródło: PKP PLK