Majówkę można rozpocząć od środowego maratonu muzyki mistrza Bacha, jaki przygotowała Akademia Muzyczna w Łodzi. Najbliższe dni będą naszpikowane atrakcjami dla całych rodzin. Przed nami koncerty, pikniki, festyny. A na deser słynna opera w Teatrze Wielkim.
Maraton muzyki mistrza baroku
Akademia Muzyczna w Łodzi zaprasza na IX Łódzki Maraton Bachowski. Na program składają się aż trzy koncerty Johanna Sebastiana Bacha w wykonaniu pedagogów i studentów łódzkiej uczelni.
Koncert I - Bach per l'organo. Wystąpią pedagodzy i studenci organów. Godz. 12.00 Sala Kameralna Akademii Muzycznej w Łodzi, al. 1 Maja 4.
Koncert II - Bach Studio. Zagrają studenci instrumentów dawnych i klawesynu. Godz. 15.00 Sala Balowa, Pałac Akademii Muzycznej w Łodzi, ul. Gdańska 32.
Koncert III - Bach da camera. Usłyszymy pedagogów instrumentów dawnych i klawesynu. Godz. 18.00 Sala Balowa, Pałac Akademii Muzycznej w Łodzi, ul. Gdańska 32.
Środa, 30 kwietnia
Akademia Muzyczna w Łodzi ul. Gdańska 32, al. 1 Maja 4
Wstęp wolny
Majówka w Skansenie w Kwiatkówku i Grodzisku w Tumie
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi zaprasza na majówkę do skansenu w Kwiatkówku i grodziska w Tumie. Od 1 do 4 maja. W programie gry i zabawy plenerowe, zwiedzanie skansenu i grodziska, obracanie wiatraka do wiatru. W niedzielę, 4 maja na Grodzisku będzie okazja wziąć udział w warsztatach kaligrafii historycznej połączonych
z elementami prelekcji muzealnej. Całość wydarzenia odbywa się na tle pełnego uposażenia stanowiska skryptora średniowiecznego wraz z odpowiednim, dobranym do epoki strojem. Ponadto dla osób zainteresowanych na miejscu są wypisywane różnymi stylami gotyckimi zakładki do książek, które uczestnicy zabierają do swoich domów. Warsztaty skierowane są do wszystkich grup wiekowych i wszystkich poziomów zaawansowania.
1-4 maja
Skansen w Kwiatkówju i Grodzisko w Tumie
Kwiatkówek 26
Na wydarzenie obowiązują bilety wstępu do skansenu
Majówka w Skansenie w Maurzycach
Atrakcje zostały zaplanowano na cztery dni.
Czwartek, 1 maja w godz. 11.00-16.00 odbędą się: warsztaty bibułkarskie z tworzenia łowickich kwiatów bibułowych, warsztaty plastyczne z pisania gęsim piórem i stalówką, pokaz wycinanki łowickiej, tradycyjnego wyrobu swojskich wędlin, wystawa „PRL w wycinance łowickiej" ze zbiorów Muzeum w Łowiczu;
Ponadto o godz. 11.30 i 14.00 przy budynku kasy będzie czekał przewodnik, który oprowadzi po skansenie.
Piątek, 2 maja w godz. 11.00-16.00: pokaz wycinanki łowickiej, wystawa „PRL w wycinance łowickiej", o godz. 12.00 przy budynku kasy będzie czekał przewodnik, który oprowadzi po skansenie.
Sobota, 3 maja w godz. 11.00 – 16.00: warsztaty garncarskie, warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy wykonają popularną niegdyś zabawkę piłeczkę trocinową, pokaz wycinanki łowickiej, pokaz tradycyjnego wyrobu swojskich wędlin, przewodnik, który oprowadzi po skansenie.
Niedziela, 4 maja w godz. 11.00 – 16.00 odbędzie się pokaz wycinanki łowickiej, wystawa „PRL w wycinance łowickiej", o godz. 11.00 i 14.00 przy budynku kasy będzie czekał przewodnik, który oprowadzi po skansenie.
1-4 maja
Łowicki Park Etnograficzny w Maurzycach
Na wydarzenie obowiązują bilety wstępu do skansenu.
Kutnowska Majówka 2025
Na tradycyjną majówkę zapraszają też do Kutna między 1 i 4 maja.
Czwartek, 1 maja w godz. 12.03 – 18.00 - Majówka z Bareją. Spartakiada im. Ryszarda Ochódzkiego - KDK, Park Traugutta.
Piątek, 2 maja godz. 11.00 Patriotyczna Majówka – Dzień Flagi / Plac Piłsudskiego / Park Traugutta. Godz. 17.30 – 22.00 Plac Piłsudskiego koncerty: PropaBanda East Collective, AllDęte, Abrass Cadabrass
2-4 maja Festiwal Porcelany - Plac Piłsudskiego, Muzeum Pałac Saski
Sobota, 3 maja w godz. 10.00 – 14.00 Patriotyczna Majówka - Święto Narodowe Trzeciego Maja Kutnowski Piknik Organizacji Pozarządowych - Park Traugutta. Godz. 17.30 - 21.00 Plac Piłsudskiego - koncert „Śpiewajcie razem z nami" – najpiękniejsze przeboje operetkowe w wykonaniu Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej.
Termalna Majówka w Poddębicach
W czwartek, 1 maja przygotowano tu dzień z atrakcjami na terenie przy Termach Poddębice, który zakończy się koncertami. Początek o godz. 10.00 w termach. W programie między innymi wyścig pływacki dla dzieci i młodzieży na 50 m, pokazy ratowników i aqua fitness, animacje. Na wyścig pływacki obowiązują zapisy. Uczestnicy wyścigu wchodzą do term za darmo. O godz. 18.00 na terenie przy termach rozpoczną się koncerty. Wystą;pią Lanberry, Oskar Cyms, Margaret. Cały dzień działać będą tu działać strefy kulinarna i zabaw.
Czwartek, 1 maja
Termy Poddębice ul. Mickiewicza 19
Od godz. 10.00
Wstęp wolny
Piknik Charytatywny Serce PRL-u w Sulejowie
Zabawa dla całych rodzin zostanie zorganizowana na terenie Sulejowskiej Polanki (Stacja Polana). Rozpocznie się o godz. 14.00 pochodem z placu Straży przez ulice Torową, Błonie do Stacji Polana. W programie pokaz mody, gry i zabawy dla dzieci z czasów PRL-u, prezentacja zabytkowych aut oraz motorów KGW. Zagrają DJ Wodzirej Daniel Izdebski oraz zespół muzyczny niespodzianka. Podczas pikniku będą zbierane pieniądze dla Milenki, która potrzebuje operacji kardiochirurgicznej.
Czwartek, 1 maja
Stacja Polana w Sulejowie, Błonie 26
Od godz. 14.00
Wstęp wolny
Rawska szczypta bluesa
1 maja w Rawie Mazowieckiej wystąpi znany bluesman, wirtuoz harmonijki ustnej Sławek Wierzcholski i stworzona przez niego Nocna Zmiana Bluesa. To odsłona cyklu Rawska Szczypta Bluesa.
Czwartek, 1 maja
MDK w Rawie Mazowieckiej ul. Krakowska 6c
Godz. 19.00
Wstęp biletowany
Nieme kino z muzyką na żywo
Miejski Dom Kultury w Radomsku zaprasza na wieczór, podczas którego klasyka literatury i filmu zostanie połączona z pasjonującą muzyką. Będzie tu można zobaczyć film „Pan Tadeusz" z 1928 roku z podkładem na żywo wykonywanym przez zespół Czerwie Band.
Piątek, 2 maja
MDK w Radomsku ul. Brzeźnicka 5
Godz. 18.00
Wstęp wolny
Piwnica pod Baranami
Utwory Jana Kantego Pawluśkiewicza w wykonaniu artystów scen krakowskich w tym Piwnicy pod Baranami będzie okazja usłyszeć w Radomsku.
Sobota, 3 maja
MDK w Radomsku ul. Brzeźnicka 5
Godz. 18.00
Wstęp wolny
Majówka z „Ziemią obiecaną" w Pałacu Herbsta w Łodzi
W niedzielę 4 maja w Pałacu Herbsta odbędzie się wyjątkowe wydarzenie – „Majówka z Ziemią Obiecaną". Będzie to okazja do odpoczynku w wiosennym ogrodzie i uczestnictwa w atrakcjach przygotowanych z okazji obchodów Roku Reymonta. Na terenie pałacu pojawią się grupy rekonstrukcyjne, które odtworzą życie dwóch głównych warstw społecznych XIX-wiecznej Łodzi: robotników i fabrykantów. To właśnie oni będą bohaterami krótkich scenek w muzealnych wnętrzach i ogrodzie. Dla zwiedzających przygotowano także wyjątkowe prelekcje, warsztaty i spacery historyczne.
O godzinie 11.00 spotkanie otworzy prelekcja „W kilku słowach, w paru kadrach – Łódź Reymonta", w której zestawione zostaną realia przemysłowej Łodzi z literacką i filmową wizją „Ziemi obiecanej". Następnie, o 12:30, w ogrodzie Pałacu Herbsta, odbędzie się spotkanie „O modzie w ogrodzie z filiżanką herbaty" – czas na chwilę relaksu przy herbacie z samowara. Uczestnicy wydarzenia będą mogli także wykonać pamiątkowe zdjęcia z rekonstruktorami w strojach z epoki.
Na część ogrodową „O modzie w ogrodzie z filiżanką herbaty" będzie obowiązywał bilet wstępu w cenie 5 zł. Osoby, które go zakupią będą mogły zostać na terenie ogrodu do momentu zamknięcia muzeum. Przewidziano także prezenty w postaci broszury Śladami Reymonta po województwie łódzkim.
W programie znalazło się również zwiedzanie rezydencji Herbstów z udziałem osób w strojach z epoki oraz spacer „Śladami robotników" po dawnym osiedlu famuł, czyli osiedlu robotniczym na Księżym Młynie. Będzie to doskonała okazja, aby spojrzeć na dawną Łódź oczami klasy robotniczej, poznać ich niełatwe warunki pracy i życia.
Dzień zakończy się wizytą w Muzeum Kinematografii, gdzie zaprezentowany zostanie jedyny zachowany fragment przedwojennej ekranizacji „Ziemi obiecanej" z 1927 roku. Film ten uważany jest za jedną z najbardziej widowiskowych produkcji tamtego okresu.
Niedziela, 4 maja
Muzeum Pałacu Herbsta w Łodzi przy ul. Przędzalniana 72
Godz. 11.00 do 16.00
Wstęp biletowany
Najsłynniejsza polska opera
„Straszny dwór" to nie tylko najdoskonalsze dzieło Stanisława Moniuszki, ale także absolutny top polskiej twórczości operowej XIX wieku. Świetna konstrukcja scen zespołowych, subtelna i zarazem barwna instrumentalizacja, niezwykła inwencja melodyczna i urzekająca atmosfera polskości to niepodważalne walory tego utworu. Moniuszko ukończył swą piątą operę wkrótce po upadku powstania styczniowego, trudno więc się dziwić, że wkrótce przylgnęło do niej miano wielkiej manifestacji patriotycznej. Tuż po premierze dzieło trafiło na mur cenzury. Władze rosyjskie, obawiając się zamieszek, zdjęły je z afisza po trzech przedstawieniach.
Niedziela, 4 maja
Teatr Wielki w Łodzi pl. Dąbrowskiego
Godz. 17.00
Wstęp biletowany
Gwiezdna majówka w Centrum Komiksu EC1
Co roku 4 maja na całym świecie obchodzi się nieformalne święto serii Gwiezdne Wojny. Fani serii mogą świętować w Centrum Komiksu w Łodzi. W programie: wielki powrót wystawy „Gwiezdne historie", prezentującej kunsztownie wykonane modele inspirowane galaktycznym uniwersum, dyskusje i prelekcje z udziałem ekspertów oraz członków łódzkiego fanklubu, strefa gier planszowych, pokazów pojedynków na miecze świetlne, spotkania z cosplayerami, warsztaty rysunkowe dla dzieci, pokaz-niespodzianka z lektorem na żywo, strefa retro i nowoczesnych gier wideo.
Niedziela, 4 maja
EC1 Łódź - Miasto Kultury Łódź ul. Targowa 1/3
Godz. 10.00
Wstęp biletowany
Festiwal Karuzel w Manufakturze
Do 4 maja na rynku Manufaktury w Łodzi można wziąć udział w Festiwalu Karuzel. Stoi tu kilkanaście różnorodnych atrakcji.
Wstęp biletowany