Maszt telefonii komórkowej w gminie Koluszki. Poznaliśmy stanowisko spółki P4

271740625_753206402749000_2407240387507249814_n

Wczoraj (18 stycznia) na łamach naszego portalu informowaliśmy o proteście mieszkańców Różycy i Żakowic, którzy sprzeciwiają się budowie masztu 5G w sąsiedztwie swoich domów. Dzisiaj otrzymaliśmy stanowisko spółki, do której należy inwestycja.

Przypomnijmy, maszt znajduje się na prywatnej działce w pobliżu domów jednorodzinnych, kilkaset metrów od szkoły czy przedszkola. Mieszkańcy obawiają się, że to może wpłynąć na ich zdrowie. Sceptycznie nastawiony do budowy masztu jest także Burmistrz Waldemar Chałat. A jak sprawę komentują przedstawiciele P4 sp. z o.o. (operator sieci PLAY), czyli spółki, do której należy maszt?

Stanowisko spółki P4: 

"W ramach swojej działalności operacyjnej P4 sp. z o.o. (operator sieci PLAY) prowadzi w trybie ciągłym wiele inwestycji infrastrukturalnych na terenie całego kraju, w tym także w województwie łódzkim. Celem prowadzonych inwestycji jest zapewnienie jak najlepszego dostępu do bezprzewodowej sieci telekomunikacyjnej pozwalającej na niezakłócone rozmowy oraz dostęp do szybkiego połączenia internetowego.

Czasy globalnej pandemii, a w konsekwencji stanu epidemii na terenie Polski, jeszcze wydatniej podkreśliły rolę sprawnej i nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej. To dzięki niej możliwe jest zdalne wykonywanie pracy, zapewniającej wielu rodzinom utrzymanie, prowadzenie lekcji na platformach do e-learningu czy też najważniejsze – czyli wezwanie pomocy medycznej, kiedy wymaga tego sytuacja.

Właśnie ta szczególna sytuacja powoduje, że jako operator dostajemy wiele apeli i listów od mieszkańców miejscowości z całej Polski, którzy proszą o zintensyfikowanie działań inwestycyjnych, nawet w miejscach, gdzie jeszcze niedawno można było spotkać głosy sceptyczne wobec rozwoju technologii bezprzewodowych sieci telekomunikacyjnych.

Wybór miejsca każdej nowej inwestycji poprzedzony jest szczegółowym procesem analizy, uwzględniającym wiele czynników m.in. pomiary jakości sygnału wykonywane w terenie, obciążenie sieci, zgłoszenia klientów dotyczące jakości usług, uwarunkowania terenu, czy wreszcie dostosowanie lokalizacji do siatki już istniejących stacji bazowych. Konsultacje społeczne dotyczące tego rodzaju inwestycji pozostają w gestii lokalnych władz i dobrą praktyką jest organizowanie ich na etapie procedowania decyzji lokalizacyjnej inwestycji celu publicznego.

Jeśli chodzi o naszą stację w Żakowicach, aktualnie nie planujemy na niej uruchomienia technologii 5G. Obecna konfiguracja oferuje usługi w oparciu o dotychczasowe, dobrze znane systemy drugiej, trzeciej i czwartej generacji, czyli GSM, UMTS i LTE. Zadaniem stacji bazowej jest dostarczenie sygnału komórkowego do okolicznych mieszkańców i abonentów przebywających w jej zasięgu, o odpowiednich parametrach jakościowych, które pozwolą na niezakłóconą łączność bezprzewodową wykorzystywaną podczas rozmów telefonicznych, wysyłania wiadomości oraz korzystania z szerokopasmowego internetu. Infrastruktura oparta jest zatem o standardowe technologie wykorzystywane przy tego rodzaju inwestycjach. W Polsce funkcjonuje obecnie kilkadziesiąt tysięcy stacji bazowych telefonii komórkowej, więc nie jest to inwestycja, która w żaden sposób się wyróżnia. Dodatkowo każda z inwestycji operatora sieci Play spełnia wszelkie normy zawarte w obowiązujących aktach prawnych i kontrolowanych m.in. przez właściwe organy administracji.

Budowana stacja pokryje swoim sygnałem obszar ponad 6 km kw. i dzięki swojej lokalizacji zapewni dobry zasięg w miejscach do tej pory doświadczających braku takiego sygnału, głównie w miejscowości Różyca oraz w okolicznych takich jak Żakowice, Przanowice oraz częściowo Kaletnik. Jakość usług powinna się również poprawić w południowo-zachodniej części Koluszek. Dzięki uruchomieniu tej stacji mieszkańcy wspomnianych miejscowości będą mieli dostęp do nowoczesnych usług bazujących na łączności bezprzewodowej jednej z najnowszych generacji, rozmów telefonicznych wysokiej jakości oraz szerokopasmowego internetu, dzięki czemu uzyskają dostęp do szybkiej informacji, możliwości zdalnego kontaktu z bliskimi, nauki i pracy zdalnej oraz rozrywki. Nie można oczywiście też zapominać o zwiększonym bezpieczeństwie, ponieważ dodzwonienie się po pomoc powinno być teraz znacznie łatwiejsze.

Stacja w Żakowicach powstała jako stacja tymczasowa i zbudowana została w szczególności na potrzeby wsparcia łączności okolicznych terenów w trudnym szczególnie czasie jakim jest panująca epidemia Covid-19.

Stacja ta realizowana jest zgodnie z wszelkimi obowiązującymi procedurami, w tym w oparciu o dokonane przez spółkę zgłoszenie do starostwa powiatowego i wydane w jego wyniku przez Starostę Powiatu Łódzkiego Wschodniego w dniu 16 listopada br. zaświadczenie o braku sprzeciwu na budowę tego obiektu budowlanego. Dopiero po dopełnieniu powyższej procedury, spółka przystąpiła do rozpoczęcia prac budowlanych, w wyniku których wybudowany została stacja bazowa w Żakowicach.

Z uwagi na istotny cel który realizuje stacja – zapewnienie zasięgu sieci ruchomej na okolicznym terenie - spółka podjęła także decyzję by istniejącą stację tymczasową przekształcić w stację stałą. W tym celu 23 grudnia został złożony do Burmistrza Koluszek stosowny wniosek o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, a w dalszej kolejności planowany jest wniosek o pozwolenie na budowę wymagany dla obiektów budowlanych tego typu. Wspomniana procedura administracyjna bazuje na obowiązujących przepisach polskiego prawa i jest z nimi w pełni zgodna, a nadrzędnym celem prowadzonych inwestycji jest niezmiennie zapewnienie jak najlepszego dostępu do bezprzewodowej sieci telekomunikacyjnej pozwalającej na niezakłócone rozmowy oraz dostęp do szybkiego połączenia internetowego.

Niezależnie od powyższej procedury budowlanej, każda stacja bazowa, zgodnie z obowiązującymi przepisami, bezpośrednio przed jej komercyjnym uruchomieniem, podlega obowiązkowym pomiarom pola elektromagnetycznego (PEM) w miejscach dostępnych dla ludności realizowanym przez laboratorium akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji. Raport z takich pomiarów pola elektromagnetycznego stanowi obowiązkowy element zgłoszenia stacji bazowej do organu ochrony środowiska.

Co oczywiste, również w przypadku stacji bazowej w Żakowicach takie pomiary zostały zrealizowane przez laboratorium akredytowane. Jak wynika z przeprowadzonych 27 grudnia ub.r. pomiarów pola elektromagnetycznego (PEM), zakres zmierzonych wartości PEM mieści się znacząco poniżej bezpiecznych limitów wynikających ze stosownego rozporządzenia Ministra Zdrowia. Pomiary przeprowadzono w ponad 40 różnych punktach pomiarowych. Ich wyniki, zgodnie z obowiązującymi przepisami, zostały przekazane zarówno do właściwego wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska oraz państwowego wojewódzkiego inspektoratu sanitarnego.

Czas epidemii oraz ostatnie miesiące obfitują w wiele tzw. fake-newsów związanych z funkcjonowaniem infrastruktury telefonii komórkowej. Rozumiemy, że odróżnienie fałszywych od prawdziwych informacji może być dla wielu osób niełatwe. Dlatego też zachęcamy wszystkie osoby zainteresowane technologią sieci komórkowych, w pierwszej kolejności do weryfikacji wartości merytorycznej źródeł traktujących o rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce.

Wierzymy, że budowanie wiedzy na temat funkcjonowania technologii telefonii komórkowej w oparciu o źródła naukowe bazujące na faktach pozwoli zrozumieć wszystkim zainteresowanym, że zarówno proces inwestycyjny związany z rozwojem i modernizacją sieci jak i wykorzystywane technologie są bezpieczne dla zdrowia i życia ludzi oraz środowiska naturalnego."