Najważniejsze wideo w elw24
 
Gmina Koluszki: Trwa rewitalizacja budynków przy ulicy Kolejowej

Gmina Koluszki: Trwa rewitalizacja budynków przy ulicy Kolejowej

Liczba osób, które zobaczyły to wideo7 502 wyświetlenia
 
Gmina Koluszki: Wmurowanie kamienia węgielnego w nowym budynku SIM

Gmina Koluszki: Wmurowanie kamienia węgielnego w nowym budynku SIM

Liczba osób, które zobaczyły to wideo12 376 wyświetlenia
 
Bitwa wodna w Lisowicach

Bitwa wodna w Lisowicach

Liczba osób, które zobaczyły to wideo14 983 wyświetlenia
 
Powiatowy Dzień Sołtysa w Powiecie skierniewickim

Powiatowy Dzień Sołtysa w Powiecie skierniewickim

Liczba osób, które zobaczyły to wideo20 435 wyświetlenia
 
Dzień Kobiet w Gminie Głuchów

Dzień Kobiet w Gminie Głuchów

Liczba osób, które zobaczyły to wideo34 601 wyświetlenia
 
IV Powiatowy Dzień Kobiet w Rawie Mazowieckiej

IV Powiatowy Dzień Kobiet w Rawie Mazowieckiej

Liczba osób, które zobaczyły to wideo24 744 wyświetlenia
 
Mateusz Morawiecki, Waldemar Buda i Marek Jakubiak w Głuchowie

Mateusz Morawiecki, Waldemar Buda i Marek Jakubiak w Głuchowie

Liczba osób, które zobaczyły to wideo35 321 wyświetlenia
 
Wyjątkowy turniej w Koluszkach

Wyjątkowy turniej w Koluszkach

Liczba osób, które zobaczyły to wideo21 653 wyświetlenia
 
Starostwo w Rawie Mazowieckiej: Ważne spotkanie na temat chorób cywilizacyjnych

Starostwo w Rawie Mazowieckiej: Ważne spotkanie na temat chorób cywilizacyjnych

Liczba osób, które zobaczyły to wideo23 101 wyświetlenia
 
Turniej o Puchar Starosty Skierniewickiego

Turniej o Puchar Starosty Skierniewickiego

Liczba osób, które zobaczyły to wideo38 496 wyświetlenia
 
Gmina Głuchów: Uroczyste otwarcie Centrum Rozwoju Turystyki i Kultury w Kochanowie

Gmina Głuchów: Uroczyste otwarcie Centrum Rozwoju Turystyki i Kultury w Kochanowie

Liczba osób, które zobaczyły to wideo44 335 wyświetlenia
 
Gmina Koluszki: Gala podsumowująca inwestycje w 2025 roku

Gmina Koluszki: Gala podsumowująca inwestycje w 2025 roku

Liczba osób, które zobaczyły to wideo26 823 wyświetlenia
 
Wigilia w Starostwie Powiatowym w Rawie Mazowieckiej

Wigilia w Starostwie Powiatowym w Rawie Mazowieckiej

Liczba osób, które zobaczyły to wideo41 028 wyświetlenia
 
Monodram “Melduję Tobie Polsko” w Starostwie Powiatowym w Rawie Mazowieckiej

Monodram “Melduję Tobie Polsko” w Starostwie Powiatowym w Rawie Mazowieckiej

Liczba osób, które zobaczyły to wideo38 902 wyświetlenia
 
Trzeci Jeżowski Jarmark Bożonarodzeniowy

Trzeci Jeżowski Jarmark Bożonarodzeniowy

Liczba osób, które zobaczyły to wideo49 353 wyświetlenia
 
Uroczystość otwarcia Stadionu miejskiego w Koluszkach

Uroczystość otwarcia Stadionu miejskiego w Koluszkach

Liczba osób, które zobaczyły to wideo45 023 wyświetlenia
 
Gmina Nowy Kawęczyn - uroczystości z okazji 11 listopada

Gmina Nowy Kawęczyn - uroczystości z okazji 11 listopada

Liczba osób, które zobaczyły to wideo54 581 wyświetlenia
 
Gmina Głuchów - otwarcie Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji

Gmina Głuchów - otwarcie Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji

Liczba osób, które zobaczyły to wideo53 744 wyświetlenia
 
Budowa kompleksu sportowego w gminie Rogów

Budowa kompleksu sportowego w gminie Rogów

Liczba osób, które zobaczyły to wideo55 503 wyświetlenia
 
Rekonstrukcja w Przyłęku Dużym

Rekonstrukcja w Przyłęku Dużym

Liczba osób, które zobaczyły to wideo57 287 wyświetlenia
 
Ważna konferencja na temat bezpieczeństwa w Powiecie rawskim

Ważna konferencja na temat bezpieczeństwa w Powiecie rawskim

Liczba osób, które zobaczyły to wideo57 926 wyświetlenia
 
Otwarcie nowego budynku szpitala w powiecie rawskim

Otwarcie nowego budynku szpitala w powiecie rawskim

Liczba osób, które zobaczyły to wideo66 886 wyświetlenia
 
Otwarcie boiska LKS Gałkówek

Otwarcie boiska LKS Gałkówek

Liczba osób, które zobaczyły to wideo57 805 wyświetlenia

Rusza ogólnopolski program szkoleń obronnych "wGotowości”. MON: „Musimy być gotowi na każdy scenariusz". Dla kogo szkolenia i jak się zapisać?

mon1
MON

Ministerstwo Obrony Narodowej uruchamia program powszechnych, dobrowolnych szkoleń obronnych „wGotowości", którego celem jest wzmocnienie odporności obywateli i bezpieczeństwa państwa. To pierwsza w historii Polski tak szeroka inicjatywa, pozwalająca każdemu pełnoletniemu obywatelowi zdobyć praktyczne umiejętności potrzebne w sytuacjach zagrożenia – od udzielania pierwszej pomocy, przez przetrwanie, po cyberbezpieczeństwo.

O szczegółach programu poinformowano 6 listopada w Sztabie Generalnym WP. W konferencji udział wzięli: Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej, Cezary Tomczyk, sekretarz stanu w MON, gen. Wiesław Kukuła, Szef Sztabu Generalnego WP oraz gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

- Musimy mieć umiejętności, wiedzę, praktyczną znajomość zachowania się w trudnej sytuacji. Żyjemy w najniebezpieczniejszych czasach od końca II wojny światowej. Od prawie czterech lat trwa pełnoskalowa wojna za naszymi granicami. (...) To wszystko sprawiło, że przez ostatnie 6 miesięcy pracowaliśmy bardzo intensywnie z szefem Sztabu Generalnego WP, z panem ministrem Tomczykiem, z całym zespołem w Ministerstwie Obrony Narodowej i Wojsku Polskim nad projektem niezwykłym w polskiej historii - powszechnych dobrowolnych szkoleń obronnych. Będą one dotyczyły wszystkich obywateli polskich, którzy będą chcieli z tego skorzystać. 22 listopada rozpoczyna się pilotaż. 132 jednostki oparte w głównej mierze o Wojska Obrony Terytorialnej, ale z wielkim udziałem Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych - są przygotowane do przeszkolenia wszystkich chętnych, którzy zgłoszą się na kursy, którzy będą mogli podnieść swoje umiejętności – powiedział minister Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON podkreślił, że udział w szkoleniach to nie tylko praktyczna nauka, ale także wyraz patriotyzmu i odpowiedzialności obywatelskiej.

- Chciałem zaprosić wszystkich do udziału w programie wGotowości, do udziału w powszechnych dobrowolnych szkoleniach obronnych. (...) Prawdziwym świętowaniem, prawdziwą odpowiedzialnością za ojczyznę jest umiejętności i gotowość do obrony państwa polskiego na każdym etapie i w miejscach, do których jesteśmy powołani. Zapraszam wszystkich do powszechnych dobrowolnych szkoleń obronnych - dodał Kosiniak-Kamysz.

Jak wyjaśnił gen. Wiesław Kukuła, program będzie realizowany w dwóch głównych ścieżkach: „Odporność" – skierowanej do osób cywilnych, które chcą zdobyć praktyczne umiejętności reagowania w sytuacjach kryzysowych, oraz „Rezerwy" – dla tych, którzy pragną szkolić się w ramach systemu obronnego państwa.

- Mamy dwa zasadnicze cele uruchamiając program. Po pierwsze, to wzmocnić odporność indywidualną obywateli i społeczności, a po drugie zwiększyć dostępność, gotowość i kompetencje rezerw. (...) Termin pierwszego szkolenia indywidualnego w ramach programu pilotażowego to 22 listopada. Jego zasadniczym celem nie jest tutaj liczba osób, tylko zyskanie przede wszystkim wiedzy na podstawie ankiet ewaluacyjnych, co do tego, czy treści, które prezentujemy są prezentowane dostatecznie atrakcyjnie, są przyswajalne, ale również jakie są oczekiwania uczestników, co do przyszłych zawartości kolejnych kursów - podkreślił generał.

Według danych przedstawionych przez Cezarego Tomczyka, tylko w listopadzie i grudniu tego roku przeszkolonych zostanie około 100 tysięcy osób, w tym 20 tysięcy w ramach szkoleń indywidualnych. W całym 2026 roku program obejmie nawet 400 tysięcy uczestników.

- Te ostatnie sześć miesięcy szkoliliśmy instruktorów, przygotowywaliśmy zmiany prawne, budowaliśmy system, bo o system tu chodzi (...). W roku 2026 łącznie przeszkolimy około 400 tysięcy ludzi – indywidualnie, grupowo, w ramach edukacji z wojskiem, w ramach szkoleń rezerwy oraz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej -powiedział wiceminister.

Proces zapisów na szkolenie został maksymalnie uproszczony.

- Złożony program „wGotowości" informatycznie zamknęliśmy w czterech prostych krokach w aplikacji mObywatel. (...) Wystarczy komórka i aplikacja mObywatel. Jesteśmy przekonani, że to rozwiązanie jest proste, bezpieczne dla każdego obywatela- zaznaczył gen. dyw. Karol Molenda, odpowiedzialny za cyfrową stronę programu.

Program „wGotowości" to inwestycja w bezpieczeństwo państwa i społeczeństwa. Uczestnicy szkoleń nauczą się, jak reagować w sytuacjach kryzysowych, pomagać służbom ratowniczym, udzielać pierwszej pomocy czy chronić siebie i bliskich.

Zapisy na szkolenia odbywają się za pośrednictwem aplikacji mObywatel, a szczegółowe informacje i harmonogramy publikowane są na stronie: www.wojsko-polskie.pl/wgotowosci.

Foto: Ministerstwo Obrony Narodowej