wersja testowa serwisu

Na pomoc bezdomnym, samotnym i nieporadnym życiowo. Policja apeluje: reagujemy na ich wychłodzenie!

policjanci-zima-las

Policjanci z powiatu łódzkiego wschodniego odwiedzają ustronne miejsca, pustostany i posesje, w których mogą gromadzić się osoby bezdomne. Przy współpracy z instytucjami MOPSu i GOPSu starają się również pomóc osobom starszym oraz mającym trudności z samodzielną egzystencją.

Jak co roku mundurowi z koluszkowskiej komendy oraz podległych komisariatów z Tuszyna, Rzgowa oraz posterunku z Andrespola w okresie zimowym sukcesywnie kontrolują miejsca, w których przebywają lub mogą przebywać osoby narażone na wychłodzenie organizmu. Miejsca zagrożone są kontrolowane o każdej porze dnia i nocy.

Minusowa temperatura na zewnątrz zarówno w dzień, jak i w nocy połączona z nieporadnością życiową, brakiem "ciepłego kąta" lub stanem upojenia alkoholowego to główne przyczyny wychłodzenia, na które narażone są osoby bezdomne lub samotne. Aby zapobiec potencjalnym zagrożeniom dzielnicowi i policjanci z wydziałów i ogniw patrolowo-interwencyjnych sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Zazwyczaj są to pustostany, opuszczone obiekty fabryczne, altanki na ogródkach działkowych itp.

Funkcjonariusze odnajdujący takie osoby każdorazowo proponują przewiezienie do placówek w których można znaleźć schronienie i zjeść rozgrzewający posiłek. Dobre rozpoznanie w wymienionej tematyce mają również pracownicy MOPS-ów i GOPS-ów, dlatego często działania te prowadzone są przy współudziale przedstawicieli obu instytucji.

Należy pamiętać, że na wychłodzenie organizmu szczególnie narażeni są bezdomni, osoby starsze, nieporadnie życiowo i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze.

Policjanci apelują:

W przypadku zauważenia osoby, która może potrzebować pomocy nie zwlekać z powiadomieniem odpowiednich służb. Nie należy także przechodzić obojętnie obok osób znajdujących się pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusze reagują na każde zgłoszenie i niekiedy to właśnie jeden telefon może zadecydować o życiu drugiego człowieka. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy policję za każdym razem, kiedy ktoś narażony jest na wychłodzenie organizmu.

Informacje na temat placówek zajmujących się pomocą osobom bezdomnym, można uzyskać dzwoniąc pod bezpłatny numer czynny całą dobę: 987

Wykaz placówek pomocowych dostępny jest również na stronie: https://www.lodzkie.eu/page/file.php?id=5468.

W przypadku zagrożenia ludzkiego życia lub zdrowia, nie wahaj się również zadzwonić na policje, pogotowie lub straż pożarną:
Numer alarmowy – 112
KPP Łódź-Wschód tel. kont.
(47) 842 12 11, (47) 842 12 50

Wystarczy jeden telefon, aby uratować czyjeś życie !!!

źródło: KPP Łódź Wschód