Nie możemy zapomnieć i nie zapominamy

Nie możemy zapomnieć i nie zapominamy

Sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy ze względu na pandemię sprawiła, że po raz pierwszy nie mogliśmy 1 listopada, w dniu Wszystkich Świętych, i dzisiaj, w Dzień Zaduszny, zapalić zniczy i złożyć kwiatów na grobach naszych bliskich. Ale, choć w tej tradycyjnej formie nie dane było nam pokazać naszego szacunku, naszej pamięci, to jednak pamiętamy.

Są miejsce, o których czasem nie wiemy, czasem o nich zapominamy lub mijamy nie zwracając na nie uwagi. A warto przy nich przystanąć, zapalić znicz, chwilę pomyśleć o osobach, wydarzeniach i historii naszego kraju, naszej dużej i małej ojczyzny. Takich miejsc jest wiele - od cmentarzy polowych zagubionych gdzieś w lasach i polach, pomników stojących na rozstajach dróg czy tablic upamiętniających poległych w centralnych miejscach naszych wsi, miasteczek i miast.

Dlatego też chcielibyśmy zabrać Państwa na krótki spacer po miejscach, które są ważne dla naszej historii.

Rogów:

Znajduje się tutaj m.in. Cmentarz z I wojny światowej, gdzie możemy zobaczyć potężny głaz, na którym widnieje napis "Nieznanemu Żołnierzowi Rogowianie". Oprócz niego na cmentarzu zachował się tylko jeden kamienny nagrobek poległego 18 grudnia 1914 roku żołnierza armii niemieckiej.

W Rogowie znajdują się także tablice poświęcone: pamięci pomordowanych pracowników posterunku PP z Rogowa i rtm. Ryszarda Józefa Kawki z 19 Piłki Ułanów Wołyńskich oraz pięciu Polaków powieszonych przez hitlerowców.

Gmina Dmosin/Gmina Brzeziny/Gmina Koluszki: 

Poniżej prezentujemy zdjęcia z cmentarzy wojennych w Lesie Pustułka, Lesie Gałkowskim oraz z mogiły w parku w Małczewie. Kolejne zdjęcia przedstawiają pomnik ku pamięci Powstańców Styczniowych zlokalizowany w Woli Cyrusowej.

Złota:

W tej miejscowości znajduje się pomnik z tablicą, na której widnieje napis "Bohaterom poległym w walce z hitleryzmem w latach 1939-1944. Mieszkańcy gminy Głuchów".

Kurzeszyn: 

W 1982 roku centrum miejscowości w pobliżu kościoła umieszczono kamienny obelisk ku nieśmiertelnej pamięci oddziału partyzantów, założonego przez plutonowego Mariana Gajdowicza z Raducza.

To nieliczne przykłady miejsc, o których warto pamiętać. Zachęcamy Państwa, żeby chociaż raz w roku przy nich przystanąć i poddać się refleksji.