Choć piesi mają pierwszeństwo na pasach, nie chroni ich to przed tragicznymi skutkami wypadków. Policja apeluje: ostrożność i rozwaga ratują życie.
Pasy to nie tarcza – wypadki najczęściej na przejściachPiesi należą do najbardziej narażonych uczestników ruchu drogowego. Mimo że prawo daje im pierwszeństwo na przejściach, właśnie tam dochodzi do największej liczby wypadków z ich udziałem. Niestety, wielu pieszych błędnie zakłada, że pierwszeństwo oznacza bezpieczeństwo – a to może mieć tragiczne konsekwencje.
Nie tylko kierowca odpowiada – pieszy też ma obowiązkiZgodnie z przepisami, pieszy ma pierwszeństwo na przejściu i wchodząc na nie. Jednak to nie zwalnia go z przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Bezwzględnie zakazane jest używanie telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas przechodzenia przez jezdnię. Tymczasem do najczęstszych błędów pieszych należą:
Na terenie powiatu łódzkiego wschodniego od początku 2025 roku odnotowano 8 zdarzeń z udziałem pieszych. W samych Koluszkach i gminie doszło już do 3 takich wypadków. To wyraźny sygnał, że potrzeba większej ostrożności – po obu stronach przejścia.
Apel policji: zwolnij, zatrzymaj się, rozejrzyjPolicjanci przypominają, że kierowcy zbliżający się do przejść powinni zawsze zachować szczególną ostrożność. W miejscach o zwiększonym ruchu pieszych – przy sklepach, rynkach, dworcach – obowiązuje zasada ograniczonego zaufania i konieczność redukcji prędkości.
Jednocześnie apelują do pieszych, by nie przeceniali własnego bezpieczeństwa. „Zwolnijmy, a nawet zatrzymajmy się przed każdym przejściem na drugą stronę ulicy. Nic nie zwalnia nas z odpowiedzialności."
Ochrona? Pieszy jej nie maW odróżnieniu od kierowców czy pasażerów, pieszy nie korzysta z żadnej fizycznej ochrony. Nie ma pasów bezpieczeństwa, poduszek powietrznych ani kurtyn. Dlatego jego widoczność na drodze staje się kluczowa – zwłaszcza po zmroku i poza obszarem zabudowanym. Przypominamy: pieszy ma obowiązek nosić elementy odblaskowe, takie jak kamizelki, opaski czy szelki.
Coraz częściej po takie środki bezpieczeństwa sięgają także rowerzyści i motocykliści, którzy – podobnie jak piesi – zaliczają się do tzw. niechronionych uczestników ruchu.
Wspólna odpowiedzialność za życieWszystkich użytkowników dróg łączy jedno – odpowiedzialność. W trosce o bezpieczeństwo swoje i innych apelujemy: przestrzegajmy przepisów, zachowujmy czujność i nie lekceważmy zagrożeń. Odpowiedzialność to nie wybór – to obowiązek.
źródło: KPP Łódź-Wschód