Ogromne wsparcie z rządu dla samorządów z powiatu łódzkiego wschodniego

Ogromne wsparcie z rządu dla samorządów z powiatu łódzkiego wschodniego
fot. nadesłane

Ponad 805 000 000 złotych rządowego dofinansowania w latach 2016-2023 trafiło do powiatu łódzkiego wschodniego. Dzięki temu w powstały m.in. przedszkola, żłobki, kanalizacja oraz drogi. W piątek (17 marca) podczas konferencji prasowej, Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego oraz Radni Rady Powiatu Łódzkiego Wschodniego podsumowali inwestycje, które powstały dzięki rządowemu wsparciu w powiecie.

– Rząd premiera Mateusza Morawieckiego przeznaczył ponad 26 miliardów na rozwój województwa łódzkiego – tłumaczył Piotr Adamczyk, Wicemarszałek Województwa Łódzkiego. – Pieniądze to nie tylko inwestycje w drogi, budynki, zakup wyposażenia szkolnego, OZE, ale także środki przekazane w ramach świadczeń czy tarcz antykryzysowych dla przedsiębiorców.

Z ponad 805 000 000 złotych do samej gminy Koluszki trafiło 240 000 000 złotych.

– Wykorzystaliśmy je i wykorzystujemy dobrze. I tak: 52 000 000 złotych z Programu Rezerw Strategicznych trafi na rozwój infrastruktury inwestycyjnej w strefie w Koluszkach – mówi Mariusz Kotynia, Radny Rady Powiatu Łódzkiego Wschodniego. – Wybudowaliśmy m.in. nowy wiadukt w Koluszkach, tunel w Gałkówku, kanalizację w Żakowicach-Różycach, Gałkówku Małym i Dużym.

Ale nie tylko Koluszki zyskały na wsparciu. Rządowe środki trafiły także na budowę kanalizacji na terenie gmin m.in. Tuszyna czy Andrespola a także na budowę żłobków i przedszkoli oraz szkół. I tak ponad 10 000 000 złotych rząd dołożył na budowę sieci kanalizacyjnej w Tuszynie; w Kurowicach w Gminie Brójce wybudowano żłobek oraz przedszkole – wsparcie dla tej inwestycji wyniosło ponad 8 000 000 zł; zaś na rozbudowę szkoły podstawowej w Starych Skoszewach w gminie Nowosolna rząd przeznaczył ponad 4 000 000 zł.

– Mamy nadzieję, że dzięki dofinansowaniu rządowemu zrealizujmy inwestycje, które od lat czekały na realizację, ale z powodu braku wsparcia nie mogły się doczekać realizacji – powiedział Piotr Adamczyk.