wersja testowa serwisu

Operowy spektakl muzyczny w scenerii uniejowskiego zamku

IMG-20201120-WA0006

W dniu 19 listopada w salach i komnatach Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich odbyły się zdjęcia do spektaklu muzyczno – teatralnego pn. „Śpiewnik polski w Strasznym Dworze". Widowisko powstało z inicjatywy Fundacji Canto Pro Classica, a koordynatorem artystycznym i reżyserem jest sam Dariusz Stachura. Efekty już wkrótce będą dostępne online.

Epidemia koronawirusa spowodowała wiele radykalnych działań w kontekście obostrzeń, a jednym z nich jest zamknięcie ośrodków kultury. Odwołane są wszelkie koncerty, spektakle i wydarzenia artystyczne. Na szczęście wiele teatrów i instytucji kultury postanowiło wykorzystać Internet by pozostać dalej w kontakcie z odbiorcami i móc dalej funkcjonować. Dzięki specjalnym widowiskom transmitowanym online , można spędzić przyjemnie czas przy najpiękniejszej muzyce klasycznej i dotknąć kultury bez wychodzenia z domu.

Jednym z takich działań jest koncert inscenizowany „Śpiewnik polski w Strasznym Dworze", przygotowany i montowany w dniu 19 listopada br. w wyjątkowej scenerii zamku uniejowskiego. Realizacja przedsięwzięcia w Uniejowie jest efektem m.in. dobrej współpracy burmistrza Józefa Kaczmarka z polskim śpiewakiem operowym Dariuszem Stachurą, który tym razem wcielil się w rolę reżysera i koordynatora artystycznego. W wydarzenie zaangażował się także Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury w Uniejowie, który udzielił swego wsparcia w obsłudze organizacyjnej i technicznej, jak np. nagłośnienie itp.

Spektakl nagrywany w całości w uniejowskich komnatach zamkowych odwołuje się do arcydzieła wielkiego kompozytora Stanisława Moniuszki. „Straszny dwór" po dziś dzień uważany jest za najwspanialszą polska operę. Powstała po upadku powstania styczniowego jest wielkim manifestem patriotycznym. Narodowy charakter dzieła spotkał się z reakcją cenzury rosyjskiej.

Jej wartości muzyczne są niezaprzeczalne, przywołuje ponadto staropolskie obyczaje, uczy miłości oraz poświęcenia dla Ojczyzny. „Śpiewnik polski w Strasznym dworze" w przemyślany i ciekawy sposób łączy najpiękniejsze arie z tej opery (m.in. „aria z kurantem" Stefana, dumka Jadwigi, aria Skołuby, arie Hanny i Miecznika) z utworami innych polskich kompozytorów. Cenieni śpiewacy operowi wcielają się w postacie z opery, a w dynamiczną akcję sceniczną, nawiązującą do historii opowiedzianej w libretcie, zostały wplecione pieśni F. Chopina, M. Karłowicza i innych polskich mistrzów oraz pieśni patriotyczne i wojskowe powstałe na przestrzeni wieków. Solistom towarzyszy chór i orkiestra kameralna. Wykonawcy występują w kostiumach z epoki, w przygotowanej scenografii nawiązującej do sali w stylu dworkowym: na wpół biesiadnej na wpół rycerskiej.

Calosci dopełniają smakowite „kąski" tzw. mądrości wygłaszane przez pojawiającego się na scenie Stańczyka- słynnego błazna, filozofa i wizjonera. Na potrzeby spektaklu teksty zostały napisane, jako komentarze, aluzje, a także pouczenia zaczerpnięte z literatury polskich twórców i kompozytorów. Ich autorem jest Tomasz Raczkiewicz, solista Teatru im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

„Śpiewnik polski w Strasznym dworze" z pewnością przyczyni się do kształtowania patriotycznych postaw, podniesienia świadomości znaczenia i ciągłości polskiej kultury oraz do zwiększenia zainteresowania pieśnią patriotyczną i muzyką klasyczną. Umożliwienie odbiorcom, zwłaszcza mniejszych miejscowości o utrudnionym dostępie do wydarzeń kulturalnych, obcowania ze sztuką wysoką jest szczególnie ważne wobec propagowanej przez większość mediów, nie tylko komercyjnych, miałkiej rozrywki. „Śpiewnik" przyczyni się także do popularyzacji i upowszechnienia zanikającego zwyczaju wspólnego świętowania. Badania prowadzone przez Narodowe Centrum Kultury wyraźnie pokazują, że Polacy odczuwają brak wspólnego kanonu dzieł z obszaru kultury i potrzebę aktywnego i wspólnego świętowania, nie wystarcza im obserwowanie w telewizji uroczystości państwowych – projekt ten z pewnością ma szanse te braki wyrównać.

Realizacja koncertu inscenizowanego pt. „Śpiewnik polski w Strasznym dworze" w Uniejowie była możliwa dzięki środkom pochodzącym z Fundacji BGK. Efekty już wkrótce zostaną udostępnione na stronie realizatora projektu – fundacji Canto Pro Classica oraz na stronach uniejowskich.

Fundacja Canto Pro Classica zajmuje się prowadzeniem wszechstronnej działalności w zakresie szeroko pojętej kultury, sztuki i edukacji, upowszechnianiem i promocja polskiej kultury, oraz wsparciem rozwoju młodych artystów. w celu koordynacji i promocji działalności kulturalnej oraz wsparcia rozwoju artystów. Misją Fundacji jest poprawa dostępu do wydarzeń artystycznych dla społeczeństwa oraz wsparcie wykonawców w zakresie rozwoju kariery i możliwości zawodowych. Od początku istnienia Fundacja Canto Pro Classica organizuje liczne koncerty, festiwale i imprezy kulturalne. Pod opieką tejże instytucji działają zawodowi artyści, których pasja przyciąga wciąż nową publiczność. Współpracujemy z sukcesem z wielkimi ośrodkami medialnymi, przyczyniając się do popularyzacji muzyki klasycznej i innych dziedzin sztuki w naszym regionie i nie tylko. 

Źródło: UM Uniejów