wersja testowa serwisu

Pamiątki dla rzgowskiego muzeum na szynach

bilety-profilowe-1602155969

W czwartek, 8 października 2020 roku zostały przekazane pierwsze eksponaty do tworzonego w Rzgowie muzeum na szynach. Michał Cybulski, mieszkaniec gminy Tuszyn ofiarował na ręce wiceburmistrz Małgorzaty Rózgi cztery stare bilety tramwajowe MPK oraz modlitewnik z 1933 roku.

Te rzeczy odnalazł w zakamarku siedziska dużego krzesła podczas jego odrestaurowywania. Na bilecie strefowym, na schemacie linii tramwajowej widnieje historyczna nazwa placu Leonarda, który potem został przemianowany na plac Niepodległości w Łodzi.

- Bardzo mi się podoba idea stworzenia izby pamięci linii tramwajowej 42 w oryginalnym wagonie, który stanął przy zabytkowym moście tramwajowym – przyznał ofiarodawca. - To będzie dodatkowa atrakcja turystyczna i frajda dla dzieci szkolnych, które wejdą do zabytkowego pojazdu.

- Bilety trafią na ekspozycję w postaci oryginałów i powiększeń w ramkach – mówi Włodzimierz Kaczmarek, pracownik ratusza, inicjator izby pamięci linii 42 oraz dziejów komunikacji w gminie Rzgów. - Trzy z ofiarowanych biletów są strefowe, czwarty dziurkowany o nominale 50 groszy pamiętam z własnych podróż tramwajem w latach sześćdziesiątych. Zanim znajdą się w izbie muzealnej, zostaną jeszcze okazane ekspertom – hobbistom tramwajowym, którzy wyrażą opinię o ich pochodzeniu.

- Dziękujemy ofiarodawcy za pierwsze eksponaty – kontynuuje W. Kaczmarek. - Prosimy mieszkańców o udostępnienie w celu skopiowania - amatorskich filmów pokazujących tramwaj 42, jego zdjęć z dawnych czasów, biletów, migawek i innych pamiątek. Proszę zgłaszać się do mnie do Urzędu Miejskiego, pokój nr 11 na parterze. Najlepiej wcześniej umówić się pod numerem telefonu: (42) 214 12 33.

źródło: UM Rzgów