PERN działa w okolicy zbiornika wodnego w Rogowie. Kilka miesięcy temu doszło tam do wycieku substancji ropopochodnej

PERN działa w okolicy zbiornika wodnego w Rogowie. Kilka miesięcy temu doszło tam do wycieku substancji ropopochodnej

W czerwcu 2020 roku, w wyniku próby kradzieży paliwa z rurociągu PERN, doszło do wycieku substancji ropopochodnej na zbiorniku wodnym na rzece Mroga w Rogowie. Aktualnie PERN prowadzi działania związane z fitoremediacją terenu w okolicy zbiornika wodnego w Rogowie. 

Przypomnijmy, kilkanaście zastępów straży pożarnej, policja, przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, władze gminy Rogów i powiatu brzezińskiego interweniowały pod koniec czerwca 2020 roku w związku z wyciekiem kilku tysięcy litrów substancji ropopochodnej do zbiornika wodnego na rzece Mroga w Rogowie. Miało to związek z próbą kradzieży paliwa z rurociągu PERN. Aktualnie spółka prowadzi działania związane z fitoremediacją terenu w okolicy zbiornika wodnego. 

- To technologia wykorzystująca rośliny w procesie oczyszczania środowiska. Tym samym spółka realizuje finalny etap prac związanych z porządkowaniem terenu po zdarzeniu z ubiegłego roku, kiedy w wyniku próby kradzieży paliwa z rurociągu, do otoczenia dostały się  substancje ropopochodne. Taki sposób remediacji terenu, zyskał akceptację Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi - wyjaśnia Zbigniew Baranowski z Działu Komunikacji PERN.

Teren w okolicy zbiornika w Rogowie został wcześniej specjalnie przygotowany, m.in. poprzez aplikację odpowiednich biopreparatów oraz nawozów. To był ostatni krok przed wysiewem roślin, których celem będzie ostateczne oczyszczenie gruntu.

- Obszar poddany fitoremediacji będzie również okresowo poddany zabiegom pielęgnacyjnym - usuwanie zarośli, gałęzi, samosiewek czy koszenie. Szacuje się 3-4 krotne koszenie w sezonie wegetacyjnym, tj. od kwietnia do października - dodaje Zbigniew Baranowski. - W celu maksymalnie szybkiego odtworzenia organicznej struktury gruntu, biomasa roślinna po ścięciu będzie pozostawiana na miejscu w celu humifikacji (proces prowadzący do powstania humusu glebowego) i mineralizacji (całkowity rozpad materii organicznej).