Przemoc to problem, który dotyka zarówno osoby dorosłe jak i dzieci. Skutki zjawiska są jednak dla wszystkich podobne, gdyż z przemocą zawsze wiąże się upokorzenie, poniżenie, łzy i ból. Każda przemoc jest zła i na żadną nie może być akceptacji w społeczeństwie. Policjanci współpracują z przedstawicielkami Stowarzyszenia "Okiem Kobiety", które funkcjonuje na terenie miasta i gminy Koluszki na rzecz ofiar dotkniętych przestępstwem.
Przemoc może mieć różne formy, od przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej aż do cyberprzemocy. Pojawia się ona kiedy osoba ma wyraźną przewagę nad ofiarą i efektem działania jest naruszenie prawa. Przemoc jest wciąż stosowana zwłaszcza wobec słabszych osób, tj. kobiet, dzieci lub osób starszych.
Koluszkowscy policjanci wspólnie ze Stowarzyszeniem "Okiem Kobiety" współpracują na rzecz ofiar dotkniętych przemocą. Działania te mają na celu przede wszystkim zwiększenie świadomości na temat zjawiska przemocy, a także okazanie wsparcia oraz pomocy osobom dotkniętym przestępstwem. W działającym punkcie wsparcia w Koluszkach przy ulicy Budowlanych 4a w każdy pierwszy czwartek miesiąca dyżuruje policjantka, która służy wsparciem, pomocą i radą. Dyżury te odbywają się w spokojnym i ustronnym miejscu co gwarantuje osobom szukającym wsparcia anonimowość. Całodobowo można również dzwonić na numer 534 321 456.
Celem przyjętego rozwiązania jest szybkie izolowanie osoby stosującej przemoc w rodzinie, w sytuacjach, gdy stwarza ona zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników. Priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa osobie dotkniętej przemocą, dla której najbardziej istotne w sytuacji zagrożenia jest możliwie szybkie i sprawne odseparowanie jej od osoby stosującej przemoc, ale w taki sposób by osoba dotknięta przemocą w rodzinie nie musiała opuszczać mieszkania. Każda przemoc jest zła i na żadną nie może być naszej zgody!
Jeżeli czujesz zagrożenie we własnym otoczeniu możesz skorzystać ze wsparcia instytucji oferujących specjalistyczną pomoc, a także telefonów zaufania czy aplikacji mobilnych:
• 112 - Policja
• 116 111 - telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
• 800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
• 116 000 - całodobowy, bezpłatny telefon w sprawie zaginionego dziecka
• 800 120 002 - Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „ Niebieska Linia"
• 800 676 676 - Infolinia Rzecznika Praw Obywatelskich
• 116 123 - Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym
• 800 120 226 - Policyjny Telefon Zaufania ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
źródło: KPP Łódź Wschód