wersja testowa serwisu

Powiat wieluński: Wysokie mandaty za drogowe przewinienia

264-141837
fot. KPP w Wieluniu

Osoby, które łamią przepisy ruchu drogowego muszą liczyć się z surowszymi niż do tej pory konsekwencjami. Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje nowy taryfikator, który podniósł wysokość grzywien za najbardziej niebezpieczne i nieodpowiedzialne wykroczenia na drodze. W ostatnim czasie wieluńscy policjanci nałożyli zgodnie z taryfikatorem wysokie mandaty wobec osób, które nie stosowały się do przepisów ruchu drogowego.

Nowa ustawa podwyższa grzywny z m.in. za nieprawidłowe zachowanie w stosunku do pieszych, niewłaściwe wyprzedzanie i znaczne przekroczenie prędkości. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych to minimum 1 500 złotych grzywny. Przekonało się się o tym w ostatnim czasie dwoje mieszkańców powiatu wieluńskiego.

12 stycznia 2022 roku partol ruchu drogowego na ul. Warszawskiej w Wieluniu zatrzymał do kontroli Peugeota, którego kierowca nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu przez przejście dla pieszych. Z kolei w Gaszynie na ul. Spacerowej mundurowi z drogówki zatrzymali do kontroli 42-latkę kierującą Hondą, która wyprzedzała na przejściu dla pieszych. W obu przypadkach zarówno 75-latek kierujący Peugeotem, jak i 42-latka kierująca Hondą za popełnione wykroczenia ukarani zostali mandatami karnymi w wysokości po 1500 złotych.

W Wieluniu na ul. Młodzieżowej również doszło do niebezpiecznej sytuacji. Jak ustalili policjanci, 22-latka kierująca Mercedesem Vito, holując na lince inny pojazd, wyjeżdżała z drogi podporządkowanej i nie ustąpiła pierwszeństwa Volkswagenowi, którym kierował 73-latek. W następstwie doszło do zderzenia się holowanego Mercedesa z Volkswagenem. Na szczęście w wyniku tego zdarzenia nikt nie ucierpiał.

W trakcie kontroli okazało, że oba Mercedesy nie miały ważnej policji OC. W związku z tym o braku ubezpieczenia poinformowany zostanie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Z kolei 22-latka za popełnione wykroczenie ukarana została mandatem karnym w wysokości 1500 złotych.