W Gminnej Bibliotece Publicznej w Rogowie odbyło się spotkanie autorskie z Pawłem Goździńskim.
Około pięćdziesięciu osób wzięło udział w spotkaniu z autorem książki „Gmina Rogów. Szkice z przeszłości".
- Sprawa historii Rogowa i okolicznych miejscowości siedziała we mnie od wielu lat. Do napisania książki sprowokowało mnie przede wszystkim to, że była możliwość jej wydania, bo takie były sygnały ze strony władz gminy, jak i Urzędu Marszałkowskiego, ale również spotkania z ludźmi, podczas których słyszałem różne historie - mówi Paweł Goździński, autor książki „Gmina Rogów. Szkice z przeszłości". - Największe wyzwanie to oczywiście te lata najdawniejsze, gdzie nie było praktycznie żadnych informacji, bowiem poza artefaktami znajdowanymi przez archeologów w Dolinie Mrogi, to przez następne wieki nie było nic.
Spotkanie odbyło się w dniu Nocy Bibliotek. Jak się okazuje, był to zupełny przypadek podczas ustalania terminu wydarzenia.
- To jest absolutny przypadek. Chcieliśmy, żeby to był piątek, a przede wszystkim dzień i godzina dogodne dla mieszkańców, a że złożyło się to z Nocą Bibliotek, to jesteśmy z tego bardzo zadowoleni - mówi Alicja Mozga, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rogowie.
Mieszkańcy gminy Rogów są szczęśliwi, że udało się wydać taką książkę. Jak zgodnie podkreślają, jest to idealna okazja do poznania historii ich lokalnej społeczności.
- Takie spotkania pozwalają poznać historię, której do tej pory nie znaliśmy. (…) Człowiek od razu wie kim jest. Wcześniej wydawało się, że jest się mieszkańcem „nudnego" Rogowa, a tutaj jest zupełnie inaczej, bowiem działo się tu wiele wydarzeń - powiedział Krzysztof Chmielarski, mieszkaniec gminy Rogów.
- To spotkanie jest dla mnie zupełną nowością, czymś takim, co się wydarzyło po raz pierwszy w gminie Rogów. (…) Spotkanie autorskie z osobą, która w benedyktyński sposób odkrywała historię tych naszych terenów. Dla nas, mieszkańców, jest to tym bardziej cenne, że dzięki temu mogliśmy poznać tę historię - dodaje Renata Nowak, mieszkanka gminy Rogów.
- Tworzymy lokalną społeczność, która do tej pory nie miała takiego zbiorczego opracowania, które w sposób kompleksowy łączyłoby i wskazywałoby fakty historyczne. Z każdym pokoleniem wiedza ta w sposób naturalny ginęła. W tym momencie, jako gmina, wykonujemy szereg działań i pan Paweł Goździński nas w tych działaniach bardzo wspiera, dlatego żebyśmy jako społeczeństwo gminy Rogów już nie patrzyli tylko w kontekście inwestycji, które zrobiliśmy, ale żebyśmy spojrzeli na te aspekty historyczne. Paweł Goździński, jako autor książki, wykonał w tym kierunku fantastyczną pracę, spisując tę historię i to jest dla mnie element budowania tożsamości - podsumował Wójt Gminy Rogów Daniel Kołada.
Finansowanie wydania książki pochodzi z grantów sołeckich Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.