Próba oszustwa "na policjanta" w naszym powiecie. Funkcjonariusze ze Rzgowa apelują do mieszkańców

253-134874
fot. KPP Łódź Wschód

We wtorek, 17 sierpnia 2021 roku rzgowscy policjanci przyjęli zawiadomienie od kobiety, która mogła paść ofiarą oszustwa metodą „na policjanta". Tego dnia kobieta odebrała telefon, gdzie nieznany jej mężczyzna poinformował, że jest funkcjonariuszem Policji, przedstawił się i podał numer legitymacji służbowej. Mężczyzna powiedział, że kobieta padła ofiarą hakerów i wypłacili z jej konta większą ilość pieniędzy. Na szczęście kobieta o całej sytuacji poinformowała policjantów oraz swój bank. Każdego dnia policjanci przypominają aby nie dać się nabrać na takie rozmowy telefoniczne!

Policjanci już kolejny raz apelują o rozwagę przy tego typu połączeniach telefonicznych. Pamiętajmy, że oszuści wbrew pozorom wykorzystują podobne, wielokrotnie sprawdzone legendy.

- Najczęściej podają się za policjanta czy innego funkcjonariusza. W tym przypadku oszuści wciągają ofiarę w działania policyjne, które mają na celu złapanie oszustów, ale potrzebują do tego „przynęty" w postaci pieniędzy, czym większej kwoty tym lepiej bądź też dostępów do naszych kont bankowych - wyjaśniają policjanci. - Często też się zdarza, iż rozmówcy proszą o wpłacenie pieniędzy w celu ich zabezpieczenia, ponieważ rzekomo konto ofiary jest zajęte przez oszustów. Oszuści podają się też za członka rodziny, który pilnie potrzebuje chwilowego wsparcia finansowego gdyż został zatrzymany przez policję bądź miał poważny wypadek.

Zapamiętajmy kilka podstawowych zasad:
- pamiętajmy, że policja NIGDY nie posługuje się w swoich działaniach pieniędzmi osób postronnych i ich nie żąda, ani też dostępu do kont bankowych;
- nigdy nie podajmy swoich loginów i haseł do kont internetowych;
- w przypadku rozmowy z „policjantem" zawsze możemy zadzwonić na numer alarmowy 112 i potwierdzić słowa „oficera". Po wcześniejszym rozłączeniu się i ponownym wybraniu numeru alarmowego! Nigdy nie wybierajmy numeru 112 podczas trwania rozmowy z rzekomym ,,funkcjonariuszem";
- pamiętajmy, żeby zawsze przy tego typu telefonach samemu oddzwonić do członka rodziny na jego numer telefonu i potwierdzić wcześniejszą rozmowę;
- oszuści zawsze starają się aby ofiara nie rozłączyła się i była z nimi cały czas w kontakcie telefonicznym, w ten sposób starają się zabezpieczyć przed ewentualnym sprawdzeniem przez ofiarę ich legendy.

Policja zwraca się z apelem do rodzin osób starszych, aby jak najczęściej przy rodzinnej wizycie u babci czy dziadka przypominać im o tego typu oszustach. Można wręcz przy ich telefonie położyć kartkę z instrukcją postępowania lub tylko napisem – UWAŻAJ NA OSZUSTÓW!