Najważniejsze wideo w elw24

Rzgów: Podpisano umowę na budowę Ronda

umo1-1722517634
fot. Włodzimierz Kupisz (UM Rzgów)

W czwartek, 1 sierpnia 2024 roku w rzgowskim ratuszu burmistrz Mateusz Kamiński podpisał umowę na budowę ronda z Rafałem Jandą, dyrektorem Oddziału Południe PBI Infrastruktura z Kraśnika. Wykonawca został wyłoniony w drodze przetargu.

- Podpisanie tego dokumentu otwiera drogę do aktywizacji 380-hektarowej strefy przedsiębiorczości, w której ziemię posiada 40 potencjalnych inwestorów w zakresie budowy np. magazynów, uruchamiania usług czy tworzenia nieuciążliwego przemysłu – powiedział Mateusz Kamiński, burmistrz Rzgowa. – Dzisiejsze podpisanie umowy jest spełnieniem pomysłów i oczekiwań, które już pojawiły się jakieś 20 lat temu. Ostatnich 5 lat to okres intensywnych przygotowań do inwestycji.

Jak przekonuje burmistrz M. Kamiński, budowa ronda jest jedną z najdroższych inwestycji, którą szczęśliwie da się zrealizować przy znacznym udziale finansowym Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz Grupy Ptak. Budowa ronda nie tylko lepiej skomunikuje Rzgów z zachodnią częścią gminy, ale przede wszystkim odciąży skrzyżowanie koło Kerakoll Polska.

Przedmiotem podpisanej umowy jest budowa ronda na drodze krajowej nr 91 wraz z budową wlotów, rozbudowa fragmentu drogi gminnej – ulicy Kusocińskiego oraz budowa obecnej drogi bez nazwy, łączącej ulice Kusocińskiego z ul. Rzemieślniczą oraz zainstalowanie oświetlenia ulicznego. Koszt wykonawstwa to 10 milionów 885 tysięcy złotych i mieści się w zaplanowanym budżecie gminy Rzgów.

Rondo ma znaczenie strategiczne dla dalszego rozwoju gospodarczego gminy Rzgów – to swoista „brama" do inwestycji łączących szeroko rozumiany biznes z jednoczesnym rozwojem turystyki w gminie Rzgów, co ma z kolei związek z rozbudową Parku Rozrywki „Mandoria" .

Wysiłki zmierzające do urzeczywistnienia wizji ronda to przejaw konsekwentnej, prorozwojowej polityki rzgowskiego samorządu. W bliskiej odległości planowanego ronda znajdują się: największe w Europie centrum handlu odzieżą i tekstyliami, supermarkety oraz nowe osiedle mieszkaniowe. Odblokowanie 380 hektarów terenów inwestycyjnych będzie miało strategiczne znaczenie dla mieszkańców, inwestorów oraz całej gminy. Oznacza w niedalekiej przyszłości wpływ nowych podatków do kasy gminnej.

źródło: UM Rzgów