wersja testowa serwisu

Rzgów: Remont żłobka zakończony. Co dokładnie zostało zrobione?

zlo1-1637236602

W rzgowskim żłobku przy ul. Letniskowej zakończyły się prace remontowe. W środku rozpoczyna się meblowanie. Zainstalowano ostatnie elementu oporęczowania wejścia i podjazdu dla wózków. Gotowy jest plac zabaw, wybrukowany podjazd, zainstalowana brama z furtką oraz ogrodzenie z paneli stalowych na podmurówce, a także uporządkowany teren. 

W budynku komunalnym przy ul. Letniskowej na parterze powstały pomieszczenia dla drugiego w gminie Rzgów Żłobka Publicznego. Uwagę zwraca estetyczny, ale przede wszystkim bardzo potrzebny podjazd dla wózków od strony ul. Letniskowej. Ta rampa oplata ścianę parteru i kończy się przy nowym, głównym wejściu ze szczytu budynku.

Natomiast, obok dawnego wejścia po schodach do klatki schodowej powstało odrębne wejście do żłobka od strony zaplecza. Tędy będą docierać dostawy, a jednocześnie ma to być wyjście Na półpiętrze stary otwór drzwiowy został zamurowany i z klatki schodowej nie można już przejść do żłobka.

Od strony ul. Letniskowej i od podwórka ściany poniżej poziomu gruntu zyskały rzadko spotykane ocieplenie z szarego styropianu. To materiał z górnej półki izolujący idealnie od wilgotnej ziemi. Ociepla, nie chłonie wilgoci, a ją zatrzymuje. W pomieszczeniach parteru powstały posadzki z ogrzewaniem podłogowym. Z uwagi na bezpieczeństwo małych podopiecznych, zrezygnowano z tradycyjnych grzejników.

Przetarg na adaptację parteru budynku w Rzgowie przy ul. Letniskowej wygrała firma Zambud II z Sieradza z 30-letnim doświadczeniem na rynku. Gmina zapłaci 479 tysięcy złotych za te inwestycję - w cenie również ocieplenie elewacji i wykonanie z kostki brukowej nawierzchni podwórka wraz z ogrodzeniem. Zambud II dotrzymał termin ukończenia przebudowy. Powierzchnia placówki wynosi około stu metrów kwadratowych łącznie z kuchnią i zapleczem. Placówka ma dysponować 14 miejscami dla maluchów. To już drugi żłobek publiczny w gminie Rzgów. Pierwszy działa od niedawna w budynku przedszkolnym w Guzewie.

W wydatkach inwestycyjnych na ten rok przewidziano na rzgowski żłobek 600 tys. zł, ale samorząd pozyskał dofinansowanie zewnętrzne z dwóch źródeł. Już 21 października 2020 r. gmina przystąpiła do negocjacji o jego dofinansowanie w wysokości 407,5 tysiąca złotych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w konkursie Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Pieniądze te będzie można wykorzystać na pensje personelu żłobka oraz zapłacić za wyposażenie placu zabaw. Gmina otrzymała również 420-tysięczne dofinansowanie żłobka w ramach Programu Rządowego Maluch Plus na rok 2021. Pieniądze z tego źródła można było przeznaczyć na prace budowlane oraz wyposażeniowe. Pozostałe wydatki obciążą gminę Rzgów.

źródło: UM Rzgów