Świadomość ucznia, rodzica i pedagoga w dobie panującego hejtu i cyberzagrożeń

253-157350
fot. KPP Łódź Wschód

Hejt i cyberzagrożenia to główne tematy jakie poruszały policjantki na spotkaniu z uczniami, pedagogami i rodzicami w Szkole Podstawowej w Starych Skoszewach. Napisać o jedno zdanie za dużo w Internecie nie jest trudno. Zasłonięci ekranem monitora hejterzy mogą czuć się bezkarnie? Uważajmy na to, co publikujemy, ponieważ wszystko w sieci zostawia ślad. Czasami nawet jedno pojedyncze słowo może wyrządzić olbrzymią krzywdę.

Świadomość dorosłych wobec zagrożeń na jakie narażone są nasze dzieci jest niesamowicie ważna. Dlatego policjantki z Koluszek 14 października 2022 roku spotkały się z uczniami, rodzicami i pedagogami Szkoły Podstawowej w Starych Skoszewach. Bardzo często ofiarami hejtu i cyberzagrożeń padają młode osoby, które nie potrafią się jeszcze właściwie bronić.

- Hejt jest pojęciem bardzo szerokim i nie znajdziemy tego określenia w kodeksie karnym, jednak czyny takie jak zniesławienie, znieważenie, uporczywe nękanie, groźby karalne już mogą sprawcy takich zachowań przysporzyć wielu kłopotów z prawem. Hejt to przede wszystkim agresywne i nienawistne komentarze. Wyzwiska, przekleństwa, obelgi, wypisywane na internetowych forach, mają jednak swoje granice - mówi mł. asp. Aneta Kotynia. - Tą granicą są znamiona czynu zabronionego. Ściganie większości z nich następuje na wniosek pokrzywdzonego - oznacza to, że sprawa wymaga wniesienia prywatnego aktu oskarżenia. Warto jest to robić, by nie dawać hejterom poczucia bezkarności. Dziecko, będące obiektem ataków, upokorzeń i drwin innych, może nie poradzić sobie z taką trudną dla siebie sytuacją. Jeśli dotrą do nas – rodziców, pedagogów czy po prostu dorosłych, sygnały o takim dręczeniu kogokolwiek natychmiast reagujmy!