wersja testowa serwisu

Szkoła Podstawowa w Kalinie zyska instalację fotowoltaiczną

pexels-photo-4254165

Szkoła Podstawowa w Kalinie jako pierwsza z gminy Rzgów zyska instalację fotowoltaiczną. Jej energia zostanie wykorzystana do zasilania pompy do podgrzewania wody użytkowej. Wartość tej inwestycji w budżecie gminnym oszacowano wstępnie na 275 tysięcy złotych.

- Energia z paneli fotowoltaicznych z pewnością wpłynie na lepsze powietrze, a także ograniczy wydatki szkoły na prąd, ale nie pokryje nigdy pełnego zapotrzebowania na energię – mówi Marek Derski z Referatu Inwestycji Urzędu Miejskiego w Rzgowie. - Chodzi o to, że w Polsce wytwórca może wykorzystać jedynie 70 procent energii pierwotnie przesłanej do sieci. Do zmierzenia przepływów kilowatów posłużą specjalne liczniki, które zostaną zainstalowane w szkole. Do kosztów energii odnawialnej trzeba zawsze doliczyć wydatki eksploatacyjne, na przykład za okresowe przeglądy, czyszczenie paneli z kurzu, pyłów naniesionych przez smog, czy wymiany inwerterów.

Warunki do wykorzystania fotowoltaiki na budynku szkolnym w Kalinie są doskonałe: brak wysokich drzew, jak również skośny dach o odpowiedniej nośności. Planowane jest zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na dwóch połaciach dachowych od południowej strony. Inwestycja nie oznacza wcale pokrycia panelami całej powierzchni, a jedynie jej czwartej części.

- Inwestycja mogłaby już się rozpocząć, ale trwają jeszcze konsultacje z udziałem Wojewódzkiego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na temat efektu ekologicznego inwestycji w Kalinie – podkreśla Marek Derski. - Spodziewam się, że w najbliższych dniach gmina złoży wniosek, w wakacje zacznie się montaż, a prace zakończą się najpóźniej do końca października. Jednym z warunków przetargu jest wymóg zatrudnienia przez wykonawcę certyfikowanych specjalistów z zakresu technologii fotowoltaicznych, posiadających uprawnienia energetyczne oraz świadectwo audytora energetycznego, wystawione przez uprawnione ministerstwo.

Chociaż przymierzano się w tym roku do zainstalowania paneli fotowoltaicznych również na szkołach w Rzgowie i w Guzewie to okazało się, że te plany trzeba przełożyć na przyszły rok albo może na kilka lat. W szkole w Guzewie zaplanowano bowiem remont kapitalny, który z konieczności musi poprzedzić montaż fotowoltaiki. Z kolei w SP im. Jana Długosza w Rzgowie inwestycji nie można rozpocząć bez pełnej inwentaryzacji istniejącej instalacji elektrycznej. Dopiero na jej bazie można sporządzić projekt podłączenia jej do paneli fotowoltaicznych.

źródło: UM Rzgów