Pierwsze takie laboratorium w Łódzkiem! "Mam nadzieję, że wyniki badań będą tylko ujemne" zaznaczył na otwarciu wojewoda

347604683_660016242606217_3236809562016685150__20230518-064334_1
Łódzki Urząd Wojewódzki

Nowoczesne laboratorium ASF w Piotrkowie Trybunalskim otwarte. W Zakładzie Higieny Weterynaryjnej w Łodzi - Oddziale w Piotrkowie Trybunalskim utworzono pierwsze w województwie laboratorium diagnostyki ASF. Umożliwi to wykonywanie specjalistycznych badań prób w kierunku wykrywania wirusa. 

Do tej pory badania próbek z województwa łódzkiego były kierowane do laboratoriów działających w innych województwach. Pracownia została zlokalizowana w Piotrkowie Trybunalskim, ponieważ powiat piotrkowski jest największym pod względem hodowli trzody chlewnej w regionie. 

- Pomysł powstania laboratorium pojawił się w 2021 roku, kiedy na terenie województwa pojawiły się pierwsze ogniska choroby. Istnienie tego laboratorium pozwoli na szybsze w razie potrzeby uzyskanie wyników, a co za tym idzie, szybsze zapobieganie dalszemu rozprzestrzenianiu się ASF. Mam nadzieję, że wyniki tych badań będą tylko ujemne - podkreślił podczas oficjalnego otwarcia Karol Młynarczyk, Wojewoda Łódzki. 

Badania w laboratorium będą przeprowadzane metodą PCR , która wykrywa nawet najmniejsze cząsteczki i fragmenty genetyczne wirusa. W związku z tym są to badania ze stuprocentową pewnością. Pracownia została zaprojektowana tak, aby umożliwić wysoką wydajność pracy oraz sprawne i szybkie wydanie wyniku. Laboratorium jest w stanie przebadać nawet ponad tysiąc próbek miesięcznie.

Źródło: Łódzki Urząd Wojewódzki