Tuszyn: Dramatyczna akcja poszukiwawcza! Służby walczyły z czasem, by znaleźć chorego 17-latka

policja_napis_noc_pabianice
KPP Łódź Wschód

W związku z zaginięciem 17-latka w tuszyńskim komisariacie ogłoszono w miniony piątek, w nocy alarm. Stan zdrowia chłopca wymagał stałego nadzoru, dlatego liczył się czas. W poszukiwania zostali zaangażowani policjanci z powiatu łódzkiego wschodniego, pabianicki przewodnik psa oraz strażacy. Pies tropiący "Polar" doprowadził do zaginionego, który trafił pod opiekę rodziny.

3 czerwca, tuż po godzinie 23.00 w Komisariacie Policji w Tuszynie został ogłoszony alarm w związku z zaginięciem 17-latka, który wymagał stałego przyjmowania leków i opieki osoby dorosłej. Jak się okazało, nastolatek wyszedł z domu w stronę pobliskiego lasu. Rodzina i sąsiedzi próbowali szukać go na własną rękę, jednak sytuacja z każdą godziną stawała się coraz bardziej niepokojąca. 

- W poszukiwania zostali zaangażowani policjanci z powiatu łódzkiego wschodniego, pabianicki przewodnik psa służbowego "Polar" oraz strażacy. Pies od razu podjął trop i prowadził sierżanta Pawła Kądziela przez około 2 kilometry do pobliskiej miejscowości. Tam policjant spotkał zaginionego 17-latka idącego wraz z mieszkańcem pobliskiej wsi, który próbował pomóc dotrzeć mu do domu. Chłopiec został przewieziony do miejsca zamieszkania, gdzie czekała zaniepokojona rodzina - informuje Aneta Kotynia z komendy Łódź - Wschód.

Policjanci wezwali także załogę pogotowia ratunkowego, aby go zbadać. Ponieważ stan chłopca nie wymagał hospitalizacji, pozostał on w domu pod opieką bliskich.

Jak zgłosić zaginięcie osoby?

Najlepiej osobiście w najbliższej jednostce policji, bądź dzwoniąc na numer alarmowy 112. Zgłaszając zaginięcie powinniśmy mieć przy sobie aktualne zdjęcie osoby zaginionej. 

- Opiszmy dokładnie ubiór i przedmioty podręczne, które ta osoba miała przy sobie. Znaki szczególne (blizny, tatuaże), choroby i leki, które zażywa. Policjantom należy także przekazać wszystkie informacje dotyczące osoby zaginionej. Nawet te, które wydają się mało istotne bądź wstydliwe, na przykład związane z trudną sytuacją w domu. Ma to duże znaczenie dla organizacji i skuteczności poszukiwań - przypomina Aneta Kotynia.

Ważne jest też, by skontaktować się z innymi członkami rodziny, sąsiadami i znajomymi. Prowadząc poszukiwania policjanci wykonują szereg czynności jak na przykład rozmowy z najbliższymi, czy sprawdzenie miejsca ostatniego pobytu zaginionego. Każdy sygnał dotyczący miejsca pobytu osoby zaginionej jest poważnie traktowany i sprawdzany przez mundurowych.