Żeby ferie zimowy były bezpieczne. Policjanci rozpoczęli profilaktyczne spotkania

253-161951
fot. KPP Łódź Wschód

Policjanci z powiatu łódzkiego wschodniego rozpoczęli systematyczne spotkania z dziećmi i młodzieżą w ramach akcji „Bezpieczne Ferie 2023". Mundurowi podejmują działania zmierzające do zapewnienia najmłodszym bezpieczeństwa nie tylko podczas wyjazdu ale również spędzania wolnego czasu w domu, podczas korzystania z Internetu i bezpiecznego poruszania się po drodze. Wszystko po to aby przypomnieć i utrwalić podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Tuż przed zbliżającą się zimową przerwą mundurowi w powiecie łódzkim wschodnim przeprowadzają spotkania z przedszkolakami i uczniami klas szkoły podstawowej. Tematem przewodnim spotkań jest bezpieczeństwo podczas zabawy, prawidłowe zachowanie się na drodze oraz przy spotkaniu z bezpańskim psem, kontaktu z osobami obcymi.

Policjanci poruszają również zasady bezpieczeństwa na stoku, lodowisku, kuligu oraz kiedy dzieci zostają same w domu. Szczególną uwagę mundurowi poświęcili tematyce korzystania z Internetu, ostrzegając najmłodszych przed cyberzagrożeniami. Sprawdzili również znajomość numeru alarmowego gdzie uczniowie wykazują się zawsze doskonałą wiedzą w tym temacie.

Pozostaje mieć nadzieję, że dzięki tego typu spotkaniom najmłodsi wesoło i co najważniejsze bezpiecznie, spędzą swój wolny czas podczas ferii zimowych, stosując się do poniższych zasad bezpieczeństwa:

  • Zawsze informujemy rodziców lub opiekunów gdzie wychodzimy, z kim i kiedy wrócimy;
  • Bawmy się w grupie z innymi rówieśnikami, unikając miejsc ustronnych i ciemnych;
  • Do zjazdów na sankach czy nartach wybieramy górki, które są z dala od ulicy, akwenów, czy rzeki;
  • Jeżdżąc na nartach zawsze zakładajmy na głowę kask;
  • Nie wchodźmy na zamarznięte jeziora, rzeki czy inne zbiorniki wodne;
  • Nie rzucajmy soplami czy bryłami lodu, a bawiąc się śnieżkami, zachowajmy ostrożność;
  • Nigdy nie oddalajmy się z osobami obcymi, osobom takim nie otwierajmy też drzwi domu czy mieszkania;
  • Po zmroku nośmy odblaski, poruszajmy się chodnikiem, a w ostateczności lewym poboczem drogi. Przez jezdnię przechodźmy wyłącznie w miejscach oznaczonych.
  • Jeśli potrzebujemy pomocy i wsparcia w sytuacji zagrożenia natychmiast dzwońmy na numer alarmowy 112!

- Nie wchodźmy na zamarzające zbiorniki wodne! Jest to bardzo niebezpieczne i może zakończyć się tragicznie. Każdego roku w okresie zimowym pod lodem giną ludzie, którzy mimo apeli służb wchodzą na zmarznięte zbiorniki wodne. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i właściwego sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie! Bądźmy odpowiedzialni! - apeluje mł. asp. Aneta Kotynia.